Jakie jest postępowanie przy głębokim zapaleniu żył?

Chciałabym zapytać jak postępować przy stwierdzonym głębokim zapaleniu zakrzepowym żył kończyn dolnych w okolicach kości strzałkowej, czy ćwiczyć i jak ćwiczyć. Noszę specjalne zakrzepowe pończochy i mam przepisane Xarelto 20mg. Trochę panikuję bo strasznie mi obie nogi pulsują i nie wiem co się dzieje i czy jest to jakieś zagrożenie. Wizyta ze specjalistą w moim mieście niestety graniczy z cudem i dopiero 20.05.22 dowiem się coś więcej. Chciałabym usłyszeć kilka praktycznych porad. Do tej pory nie rozumiem jak i dlaczego do tego doszło. Zawsze byłam aktywna i dużo ćwiczyłam, ale od prawie roku mam pracę zdalną, siedzącą. Wszystko zaczęło się po moim powrocie z Kuby gdzie spędziłam 2 tygodnie. Oprócz poparzeń 1-ego stopnia całego ciała (najbardziej nóg), to również nogi i stopy tak zapuchły, że nie byłam w stanie ubrać moich butów i tylko klapki wchodziły w rachubę. Miałam również wysoką gorączkę przez kilka dni. Zastanawiam się jak przetrwać ten okres do spotkania z chirurgiem do 20ego bo to jeszcze ponad 2 tygodnie. Boję się że może mam źle dobrane pończochy, dlaczego te nogi tak mocno pulsują i czuję kłucia w piszczelach.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

rozumiemy Pani zaniepokojenie, jednak należy pamiętać, że wystąpienie zakrzepowego zapalenia żył głębokich może wystąpić także u osób aktywnych fizycznie, uprawianie sportu nie wyklucza wystąpienia zapalenia żył. Istnieje szereg czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, jak: wiek po 40. roku życia, obecność nieleczonych żylaków, otyłość. U osób z czynnikami wystąpienia zapalenia żył głębokich zaleca się profilaktykę w celu zapobiegnięcia wystąpienia choroby. W Pani przypadku należy także skorzystać z takich działań. Jednym z domowych sposobów, które przyniesie ulgę, będzie trzymanie uniesionych nóg podczas leżenia (np. podłożyć stos poduszek pod nogi), najlepiej zastosować się do tego także podczas spania. Używane przez Panią pończochy powinny być naprzemiennie zakładane z takimi o mniejszym uścisku. Proszę unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji — szczególnie siedzącej i stojącej. W przyniesieniu ulgi pomogą Pani zimne kompresy.

Przykładowymi ćwiczeniami, jakie mogłaby Pani wykonywać, są: poruszanie stopami/palcami u stóp, maszerowanie w miejscu, stawanie na palcach, piętach. Podczas pracy powinna Pani co jakiś czas napinać mięśnie łydek w celu poprawy krążenia. Innym ćwiczeniem będzie unoszenie nóg w pozycji leżącej — można wspomóc się zakładaniem nóg na łóżko/krzesło. W takim przypadku dobrze jest również skorzystać z jazdy na rowerze czy wizyty na basenie, proszę jednak pamiętać, że nie powinna się Pani przemęczać.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepowe-zapalenie-zyl

https://portal.abczdrowie.pl/zakrzepica-objawy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.