Jak leczyć zakrzepicę żyły głównej nogi?

Mam stwierdzoną zakrzepicę żyły głównej lewej nogi, która jest następstwem 6-tygodniowego noszenia gipsu po zabiegu szycia ścięgna Achillesa, podobno pobierałem za małe dawki zastrzyku przeciwzakrzepowego. Brałem, z zalecenia chirurga, 2x dziennie 40ml przez sześć tygodni, a następne dwa tygodnie nie miałem przepisanych tych zastrzyków. Po zdjęciu krótkiego gipsu przepisano ponownie zastrzyki przeciwzakrzepowe 2x40 ml. Od dwóch tygodni pod opieką lekarza specjalisty od żył zwiększona 4-krotnie dawka leku przeciwzakrzepowego pierwsze dwa tygodnie 150 mg clexane forte teraz na dwa tygodnie clexane 100 ml. Po drugim badaniu USG po dwutygodniowej kuracji główna żyła nie jest drożna, funkcję transportu krwi przejęła żyła boczna.

Mam 59 lat, 105 kg. Byłem czynny sportowo, zerwałem ścięgno na treningu siatkówki. Pytanie brzmi: jakie są metody leczenia tego typu schorzenia czy tylko farmakologiczne, czy są inne metody np. operacyjne?

Witam!

Zakrzepica żył głębokich jest jedną z postaci żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Ze względu na ryzyko zatorowości płucnej konieczne jest w tej sytuacji stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Leki przeciwzakrzepowe (np. stosowana przez Pana heparyna drobnocząsteczkowa) zazwyczaj okazują się również wystarczające w rozpuszczaniu zakrzepu. Jednakże w niektórych sytuacjach, gdy leczenie farmakologiczne okazuje się niewystarczające lub zakrzep jest masywny, na podłożu zmian miażdżycowych należy rozważyć leczenie zabiegowe czyli trombendarterektomię. Do takiego leczenie powinien zakwalifikować Pana chirurg naczyniowy. Dlatego konieczne jest pozostanie pod opieką specjalisty, który na pewno dobierze optymalne leczenie dla Pańskiej sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie!