Brak poprawy po operacji ścięgna Achillesa

Mam 65 lat. 24.10.2011 r. przebyłam operacje ścięgna Achillesa nad piętą. 8.12.2011 zdjęcie gipsu, czyli 6 tygodni gips od stopy powyżej kolana. Rehabilitację zaczęłam dnia 4.01.2012 r. Po 4 dniach przywołano chirurga, który stwierdził podejrzenie zakrzepicy, noga spuchnięta, świecąca łydka twarda. Na oddziale zrobiono USG, gdzie stwierdzono zakrzepicę żył głębokich pod kolanem. Na oddziale byłam 5 dni dostając zastrzyki zakrzepowe. Po 5 dniach do domu i dalej zastrzyki 100 mg 2 razy dziennie, czopki. Minęło już tyle dni (12) noga jest spuchnięta i łydka twarda, na wizytę u lekarza mam być po skończeniu zastrzyków, czyli 1.02.2012. Jestem bardzo zmartwiona brakiem poprawy. Mimo że nie chodzę (tylko po mieszkaniu za potrzebą). Jak długo będzie to wszystko trwało i co mogę zrobić jeszcze by było lepiej? Bardzo się boję. Dziękuję. Pozdrawiam!

Niestety, ale w przypadku zakrzepicy żył głębokich leczenie jest długotrwałe i najczęściej w przypadku pierwszego incydentu tej choroby trwa około 3 miesięcy. W takim przypadku stosuje się najczęściej długotrwale leki przeciwzakrzepowe (głównie heparyny drobnocząsteczkowe). Widoczne efekty rekanalizacji (odetkania) żył są zauważalne dopiero około 4-6 tygodnia leczenia. Proszę, więc w takim wypadku uzbroić się w cierpliwość i poczekać na efekty leczenia przeciwzakrzepowego. Takie objawy jak Pani opisuje jeszcze mogą się utrzymywać ze 3-4 tygodnie. Ustępować będą bardzo wolno. Trzeba pamiętać, że większość dnia i w nocy kończyna dolna musi być położona wyżej niż reszta ciała. Nie należy rozgrzewać kończyny dolnej. Zimne prysznice na kończynę dolną od stopy do uda. Zaleca się spokojne, niedługie spacery. Wprowadzenie kompresjoterapii (bandaże elastyczne lub pończochy uciskowe) w 3-4 tygodniu leczenia farmakologicznego. Oczywiście stosowanie oprócz leków przeciwzakrzepowych diosminy. Kontrole u chirurga według wyznaczonych terminów. Kontrolny USG Doppler żył po 4-6 tygodniach leczenia.