Zator powietrzny po zabiegu ECPW

Moja mama miała zabieg ECPW, podczas którego doszło do zatoru powietrznego, który następnie spowodował udar mózgu. Moje pytanie brzmi: jak dochodzi do zatoru powietrznego podczas tego zabiegu? Co musiało się wydarzyć, że powietrze dostało się do naczyń krwionośnych. Dodam, że był to jej trzeci zabieg ECPW w krótkim czasie. Czy zdarzenie to można zakwalifikować do błędu medycznego? W wypisie i całej dokumentacji zabiegu nie ma wzmianek dlaczego doszło do tego zatoru. Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Niestety mam zbyt mało informacji na temat samej hospitalizacji (przebiegu, wyników badań, stanu klinicznego pacjentki) jak i przebiegu zabiegu ECPW (dokładny opis), aby odpowiedzieć na to pytanie. Najczęściej zator powietrzny powstaje przy uszkodzeniu żył szyjnych, po zabiegach na miednicy w pozycji Trendelenburga, po iniekcji dużej ilości powietrza do światła naczynia krwionośnego. Raczej jego następstwem nie jest zawał serca (musiałaby być jakaś wada serca z przeciekiem tętniczo-żylnym). Nie wiem w jaki sposób postawiono rozpoznanie (musiałoby być potwierdzone sekcją zwłok). Nie odpowiem na pytania bez wglądu w pełną dokumentację medyczną pacjentki. Raczej sam zabieg ECPW nie mógł wywołać zatoru powietrznego. To prawie niemożliwe technicznie. Może stosowano jakieś wkłucia centralne żylne (patrz artykuł: http://www.bezpiecznalinianaczyniowa.pl/zator_powietrzny/biblioteka/ile_mililitrow_powietrza_wywoluje_zator_powietrzny)

Specjalista chirurgii ogólnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty