Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Zasłabnięcie - jakie przyczyny? jakie badania wykonać?

Mam 23 lata, kobieta. Od jakiegoś czasu dokucza mi uczucie zasłabnięcia, jakbym zaraz miała zemdleć, ale niegdy nie zemdlałam. Przychodzi nagle, bez żadnej przyczyny, czasem towarzyszy przyspieszone bicie serca, wrażenie duszności, nogi jak z waty, czasem też odczuwam drętwienie w stopach albo rękach. Zasłabnięcie zdarza się bez konkretnej przyczyny, o różnych porach dni i nocy, raz częściej, raz rzadziej, przez oststnie 2 tygodnie miałam spokoju, a wczoraj takie zasłabnięcie przytrafiło się dwa razy, raz rano w pracy, później wieczorem przed snem, jak już w łóżku byłam. Gdy tak się zdarza, staram się głęboko oddychać i koncentrować na czymś innym i zawsze przechodzi. Nigdy nie doszło do omdlenia, ale zasłabnięcie jest na tyle silne, że jak tak się dzieje, to odczuwam lęk, że to może być coś poważnego. Biorę tabletki antykoncepcyjne, żadnych innych leków poza tym, palenie rzuciłam 11 miesięcy temu. Jakie moga być tego przyczyny i jakie badania powinnam wykonać? (Jeszcze nie robiłam żadnych testów, za 2 tygodnie jadę do Polski i wtedy chcę dokładne badania zrobić.) Czy może to być na tle nerwowym albo może niedobór jakiś witamin czy minerałów?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Objawy, które Pani opsuje, mogą mieć przyczynę organiczną lub psychogenną. W pierwszym przypadku możliwe, że przyczyną takiego stanu rzeczy są zaburzenia rytmu serca. Czasem zdarza się tak, że serce przestaje równo pracować i wtedy nie jest wstanie pompować dostatecznej ilośći krwi do mózgu. Efekt - uczucie słabości. Zacząłbym więc od wykonania EKG oraz holtera (to takie EKG całodobowe) trzymanego tak długo, aż nastąpi atak (to bardzo ważne, bowiem jeśli nie będzie ataku, prawdopodobnie holter nic nadzwyczajnego nie wykaże). 

Podłoże psychogenne może być związane z zaburzeniami lękowymi (opisuje Pani, że odczuwa lęk), może się wydawać, że zasłabnięcie jest przyczyną lęku, ale może być odwrotnie. Jeśli Pani serce jest zdrowe (to należy sprawdzić w pierwszej kolejności), nie ma Pani anemii, to warto by było skonsultować się również z psychiatrą.

Lekarz, absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy