Jak interpretować manualny rozmaz krwi?

Witam, moja 3-letnia córka ma rozpoznaną neutropenię. W związku z tym musimy robić rozmaz krwi manualny raz na tydzień. Do hematologa idziemy dopiero za 3 tygodnie, a chciałabym wiedzieć ile w danym momencie córka ma neutrocytów. Proszę o informację, jak liczyć ilość neutrocytów z rozmazu posiadając informacje Pal 0, podz 10, eoz 3, baz 0, mono 1, limfo 86. Z góry dziękuję!

KOBIETA, 3 LAT ponad rok temu

Witam! Neutrofile czyli granulocyty obojętnochłonne podlegają specyficznemu dojrzewaniu w szpiku kostnym. Z tym procesem wiąże się interpretacja rozmazu ręcznego krwi. Przedostatnim stadium rozwojowym neutrofili są tzw. pałeczki, odznaczają się niepełną segmentacją jądra i mogą występować we krwi obwodowej. Końcowym etapem rozwoju neutrofili (postać dojrzała) są tzw. segmenty inaczej neutrofile podzielone. W związku z tym w opisanej sytuacji w opisanym przypadku należy dodać dwie frakcje neutrofili (pałeczki i podzielone), co daje liczbę 10. Każdy rozmaz ręczny należy oceniać wraz z morfologią krwi obwodowej. Pozdrawiam serdecznie!