Analiza wyniku badania USG sutków

Witam serdecznie, chciałabym uzyskać informacje na temat moich badań, a dokładnie USG sutków, które wykonałam (kontrolnie) nie tak dawno.W wyniku których otrzymałam następujący opis. Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej, z cechami dysplazji torbielowo-włóknistej. W obu sutkach widoczne są torbiele: w prawym sutku na godz. 10 przybrodawkowo torbiele sąsiadujące ze sobą 16x11mm i 9x5mm na godz. 1 przybrodawkowo obszar 6x2mm hipoechogeniczny - najpewniej odcinkowe poszerzenie przewodu mlekowego, na godz. 8 zmiana hipoechogeniczna 7x4mm - torbiel z gęstą treścią lub FA. W lewym sutku na godz. 2-3 obszar torbielowato-włóknistej z torbielami o śr. 3mm, 4mm, 6mm, 11mm na godz. 12 torbiel 11mm i 5mm - sąsiadujące ze sobą na godz. 9 odcinkowe poszerzenie przewodów mlekowych do 2mm. Węzły chłonne pachowe niepowiększone. Proszę o wyjaśnienie mi tego opisu, czy jest to poważny stan? Nadmienię, mam 37 lat, urodziłam 2 dzieci. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam! Wykonane badanie USG sugeruje zwyrodnienie torbielowo-włókniste inaczej mastopatię. Jest to łagodna zmiana tkanki gruczołowej piersi, w której dochodzi do powstania licznych torbieli oraz zmian włóknistych w obrębie piersi. Takie zmiany mogą dawać dolegliwości bólowe, natomiast nie wiążą się ze wzrostem ryzyka zachorowania na raka piersi, chociaż w niektórych przypadkach mogą utrudniać uwidocznienie zmian nowotworowych (ze względu na przebudowę tkanki). W związku z tym należy wykonywać regularne badanie USG, a w późniejszym wieku również mammografię. Sytuacja może wymagać leczenia objawowego gdy dolegliwości bólowe są nasilone. Oprócz zmian torbielowatych uwidoczniono także inne zmiany, ale jak sugeruje ultrasonografista jedna może odpowiadać odcinkowemu poszerzeniu przewodu mlekowego a druga może odpowiadać torbieli z gęstą treścią lub włókniakogruczolakowi (zmiana łagodna). W związku z tą ostatnią zmianą warto skonsultować wynik z chirurgiem onkologicznym. Być może sprawa nie wymaga dalszej diagnostyki (biopsji cienkoigłowej), ale warto skonsultować wynik ze specjalistą posiadającym duże doświadczenie w temacie. Odpowiadając na Pani pytanie, wydaje się, że nie ma powodów do niepokoju, ale wskazane jest kontrolne USG piersi co 6-12 miesięcy (w zależności od objawów oraz badania palpacyjnego) a po 40. roku życia mammografia co 12 miesięcy. Pozdrawiam serdecznie!