Wykorzystanie TK jamy brzusznej w diagnostyce chorób

Czy TK jamy brzusznej pozwala ocenić:Nowotwory jelit, żołądka, trzustki, dróg żółciowych, wątroby Choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Ostre stany,, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie uchyłków jelita grubego, uraz. Kamica przewodowa dróg żółciowych. Ostre i przewlekłe zapalenie trzustki Zwapnienia nerek. Kamica nerkowa (czułość wynosi prawie 100%). Choroby naczyń nerkowych. Marskość wątroby.? Czy kontrast dożylny konieczny?

Pozwala ocenić wymienione stany, ale nie ze 100% czułością. W niektórych przypadkach warto wykonać inne badania ( np. kolonoskopia ). Kontrast jest konieczny. Badanie wiążę się z przyjęciem dużej dawki promieniowania jonizującego i wskazana jest ocena zasadności wykonania - proponuję skonsultować się z lekarzem i rozważyć również alternatywne metody diagnostyczne.