Wynik badań: czy mogę kochać się bez prezerwatywy?

Niedawno byłam na rutynowym badaniu ginekologicznym, podczas którego lekarz nie stwierdził nadżerki, pobrano cytologię. Wynik - II grupa. W jakości rozmazu wyszły liczne erytrocyty, a w zmianach nienowotworowych: zmiany odczynowe z naprawą lub zapaleniem. Z posiewu nie wyhodowano żadnych drobnoustrojów, jednak nie wyhodowano również flory fizjologicznej. Czy mam się czym przejmować? Muszę długo czekać na wizytę u ginekologa. Lekarz pediatra stwierdził, że to nic poważnego. Czy mogę normalnie uprawiać seks bez prezerwatywy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Wspomniany przez Panią wynik cytologii nie wymaga stosowania prezerwatywy. Ze względu na Twój młody wiek i zapewne niechęć do zajścia w ciążę radziłabym nie rezygnować z tej formy zabezpieczenia. Warto pamiętać, ze stosunek przerywany ma najwyższy wskaźnik Pearla, co oznacza, że jest najmniej skuteczną metodą antykoncepcji.
Pozdrawiam.