Wynik badania echo serca

Odebrałem wynik badania echo serca. Bardzo proszę o interpretację wyniku. Czy należy pilnie zgłosić się do kardiologa? Jakie są rokowania w przypadku takich zmian? Nie mam dolegliwości sercowych, czasami lekkie kłucie z lewej strony, ale wygląda mi to na kłucie międzyżebrowe, bo czasem i z prawej podobne czułem. Wynik badania: "Wielkość jam serca prawidłowa. Lewa komora bez przerostu mięśnia o prawidłowej kurczliwości bez dysfunkcji rozkurczowej. Niewielkiego stopnia wypadanie głównie przedniego płatka zastawki mitralnej, mała niedomykalność (1/4). Zastawka aortalna prawidłowa. Śladowa czynnościowa niedomykalność zastawki trójdzielnej nieistotna hemodynamicznie. Aorta wstępująca oraz pień płucny nieposzerzone. Osierdzie prawidłowe." Janusz

Wielkość jam serca prawidłowa. Lewa komora bez przerostu mięśnia o prawidłowej kurczliwości bez dysfunkcji rozkurczowej. - stan prawidłowy. Niewielkiego stopnia wypadanie głównie przedniego płatka zastawki mitralnej, mała niedomykalność (1/4). - to tzw. zespół Barlowa (zespół wypadania płatków/a zastawki dwudzielnej) patrz strona http://www.kardiolo.pl/barlowa.htm Wada jest bardzo niewielka (stopień 1 w skali 4-stopniowej) i nie wymaga w takim stopniu interwencji kardiologicznej i leczenia. Zastawka aortalna prawidłowa. - stan prawidłowy. Śladowa czynnościowa niedomykalność zastawki trójdzielnej nieistotna hemodynamicznie. - bardzo niewielka niewydolność zastawki trójdzielnej, nie podlegająca leczeniu, gdyż jest nieistotna hemodynamicznie (nie daje zaburzeń w przepływie krwi). Aorta wstępująca oraz pień płucny nieposzerzone. Osierdzie prawidłowe. - stan prawidłowy. Oczywiście wynik w trybie planowym należy jeszcze skonsultować z kardiologiem. Obecnie na podstawie stanu serca w badaniu echokardiograficznym nie jest wymagane żadne leczenie.