Wynik badania TK trzustki

Witam!Mam 40 lat.Przez przypadek w usg wyszło,że mam coś na trzustce.Zrobiłam tk.Wizytę u chirurga ma za jakiś czas."Na granicygłowy i wyrostka haczykowatego trzustki widoczna jest dobrze odgraniczona hipodensyjna zmiana ogniskowa średnicy do 9mm,nie ulegająca istotnemu wzmocnieniu kontrastowemu-o charakterze torbieli".Pozostałe opisy jamy brzusznej bez zmian.Jak to się leczy?Trzeba usunąć czy inaczej?Proszę o pomoc,bo denerwuję się.Dziękuję za pomoc i pozdrawiam. Iwona G.

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

opisywana u pani zmiana jest najprawdopodobniej torbielą. Takie zmiany zdarzają się w różnego rodzaju narządach wewnętrznych np.: torbiele nerek, torbiele wątroby. Nie są to zmiany groźne i przy tak niewielkich rozmiarach nie wymagające żadnych leczenia. Jeśli nie ma Pani żadnych dolegliwości myślę, ze wystarczy obserwacja zmiany. W razie wątpliwości diagnostycznych (wątpliwości czy jest to tylko torbiel) można wykonać badanie rezonansu magnetycznego. Do tego jednak czy takie dalsze badania są konieczne przydatny byłby wynik badania USG oraz wywiad lekarski.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko