Wynik badania ultrasonograficznego i wskazania do wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej

Witam, Kobieta: 27 lat, do tej pory brak problemów z tarczycą i hormonami. Kilka miesięcy temu wykonywane pobieżnie USG tarczycy u ginekologa, który nie zauważył nieprawidłowości. Przy wizycie u stomatologa, gdzie wykonywano mi zdjęcie RTG zęba poczułam przeszywający bolący prąd po prawej stronie szyi. Ból szyi utrzymywał się 4 tygodnie, więc zrobiłam USG z czego wynika: Tarczyca niepowiększona, płat prawy nieco większy niż lewy: Przekrój poprzeczny prawego płata 16x17 mm, przekrój poprzeczny lewego płata 13x14 mm. W górnym biegunie prawego płata w miejscu podawanej przez pacjentkę bolesności widoczny hypoechogeniczny niejednorodny obszar o wymiarach 21x12x11 mm, o nieostrych, nierównych zarysach, unaczyniony obwodowo, z widocznym zatarciem echostruktury przylegających mięśni mostkowo-tarczowego i mostkowo-gnykowego. Pozostały miąższ tarczycy jednorodny, prawidłowej echogeniczności, bez wyróżniających się zmian ogniskowych. Wzdłuż MOS i naczyń szyjnych powiększonych, patologicznych węzłów chłonnych nie widać. Bardzo proszę o interpretację wyników: co to może być za zmiana? Czy może być to nowotwór? Czy na podstawie usg można stwierdzić jakiego typu? Co oznaczają, że obszar jest hypoechogeniczny, niejednorodny i unaczyniony obwodowo? Oraz czy promieniowanie przy zdjęciu RTG zęba mogło mieć wpływ na to (dwa miesiące wcześniej miałam RTG płuc).

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Witam! Taki wynik badania ultrasonograficznego jest wskazaniem do wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BACC) opisanej zmiany. Zmiana unaczyniona o zatartych zarysach budzi niepokój - jednak bez wyniku biopsji nie można postawić rozpoznania. Dopiero po jej wykonaniu będzie można określić charakter zmiany - a przynajmniej zbliżyć się do rozpoznania i ustalić wskazania do operacji. Wskazana jest niezwłoczna wizyta u endokrynologa, który wystawi skierowanie na wykonanie BACC. Pozdrawiam!