Wynik echa serca u 59-latki

Witam, mama lat 59 miała robione ECHO serca. Wynik: LA 42,5mm Ao 33,9mm LV 46,9/33,9 RV 31mm IVS 13/14mm PW 11/13mm Zastawki: Mitralna pr Aortalna Max gr 6,2 Średni gr Trójdzielna TR I Płucna pr Kurczliwosc scian pr EF 60% E/A 0.8 RVSP 39mmHG We wnioskach pisze: "Upośledzona funkcja rozkurczowa LV. Pow. LA." Czy jest się czym martwić?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W podanym wyniku nieprawidłowość stanowi: 1. Zaburzona relaksacja lewej komory co świadczy o nieprawidłowej czynności rozkurczowej lewej komory. Najczęściej jest to wynik nadciśnienia oraz choroby niedokrwiennej serca. Dokładnie z tych samych przyczyn może być powiększony lewy przedsionek. Podany wynik powinien ocenić specjalista kardiolog w oparciu o dane kliniczne.