Wynik MR lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa u 35-latki

badanie MR lędżwiowo-krzyżowego kręgosłupa Wypuklina krążka L3-L4modeluje worek oponowy.Niewielka przepuklina krązka L4-L5 uciska na worek oponowy i obustronnie, częsciowo zwęża kanały nerwów rdzeniowych. DEHYDRATACJA KRĄŻKA L5-S1. Mała, przepuklina podwięzadłowa jądra miażdżystego krążka L5-S1 częsciowo zwęża kanały nerwów silnie po prawej stronie i nieznaczne uciska na korzeń nerwów rdzeniowych.Znacznie zwększony kąt krzyżowy tak iz kość krzyżowa przyjmuje ustawienie poziome.
KOBIETA, 35 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga. Opisywane zmiany mogą powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe. Prawdopodobnie konieczna jest operacja, choć w pierwszej kolejności należy zastosować rehabilitację.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego

Witam, chciałabym prosić o pomoc w zrozumieniu opisu rezonansu kręgosłupa. Muszę czekać w kolejce do lekarza, a chciałabym wiedzieć, na ile te zmiany są poważne. Mam 27 lat, wykonuje pracę siedzącą, ale poza tym jestem dość aktywna, jeżdżę na rowerze, tańczę, 2 razy w tygodniu ćwiczę na siłowni. Od listopada cierpię jednak na silne bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, połączone z drętwieniem rąk, z dwoma epizodami objawów rwy kulszowej. Poniżej opis rezonansu: Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego uwidoczniło na poziomie L5-S1 obecność przedniego kręgozmyku I stopnia (5 mm). Trzon kręgu L5 przemieszczony jest także w stosunku do trzonu L4 - kręgozmyk tylny ok. 3 mm. W badaniu widoczne zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych L4-L5 i L5-S1 z ich dehydratacją i obniżeniem. Na poziomie L4-L5 widoczna jest centralna przepuklina krążka z lateralizacją w prawo i częściowym wypełnieniem prawego zachyłka bocznego. Wypuklina sięga prawego korzenia L5 w zachyłku bocznym, ale go nie przemieszcza - możliwy jednak niewielki ucisk tego korzenia. Nieco zwężone oba otwory międzykręgowe. Brak cech stenozy kanału. Na poziomie L5-S1 brak cech wypukliny krążka - światło kanału kręgowego zniekształcone z powodu kręgozmyku, ale bez cech stenozy. Znaczne zwężenie obu otworów międzykręgowych na tym poziomie - szczególnie po stronie lewej. Pozostałe krążki uwodnione prawidłowo, bez wypuklin. Stożek końcowy rdzenia bez zmian patologicznych. Czy na te wady wystarczą ćwiczenia? Wiem, że powinnam pływać.
27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Droga Pani!

Opis rezonansu magnetycznego odcinka lędźwiowego kręgosłupa nie wygląda niestety dobrze. Wykazuje na zaburzenia jego statyki (kręgozmyki przedni i tylny), być może spowodowane zwyrodnieniem krążków międzykręgowych. Zwyrodnienie to jest dosyć zaawansowane, wytworzyły się tzw. przepukliny krążków międzykręgowych (pot. wypadnięte dyski), zwężające przestrzenie nerwowe w obrębie kręgosłupa, miejscowo uciskające na korzenie nerwowe nerwów unerwiających kończyny dolne. Jest to powód Pani dolegliwości bólowych. Jest to stan wymagający leczenia, które jest uzależnione tak naprawdę od Pani stanu klinicznego, czyli nasilenia i typu objawów - niestety, musi to być ocenione przez specjalistę - ortopedę, zajmującego się kręgosłupem lub w związku z uciskiem na korzenie nerwowe z neurochirurgiem. Dopiero po specjalistycznej konsultacji będzie możliwy wybór metody leczenia.
Ogólnie leczenie jest bądź zachowawcze (w postaci rehabilitacji ruchowej, zabiegów fizykoterapeutycznych, środków farmaceutycznych) lub, niestety, ale operacyjne (usunięcie materiału uciskającego ze stabilizacją kręgosłupa przy pomocy metalu).

Inną sprawą, którą pragnę poruszyć, jest opisane przez Panią drętwienie kończyn górnych - nie jest to związane ze zmianami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zalecałbym wykonanie co najmniej badania rentgenowskiego odcinka szyjnego kręgosłupa, a najlepiej również badania rezonansu magnetycznego.

Proszę nie zaniedbywać tej sprawy i na poważnie podejść do leczenia. Kręgosłup jest bardzo ważną strukturą organizmu, a jest Pani osobą młodą i energiczną. Basen jest bardzo dobrym ćwiczeniem dla tego typu schorzeń, ćwiczenia izometryczne z podnoszeniem ciężarów z obciążaniem kręgosłupa, rower i intensywny taniec proponowałbym ograniczyć do minimum do czasu konsultacji i leczenia. Niestety siedzący tryb pracy również nie sprzyja poprawie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego u 42-latki

MR-KREGOSLUPA LEDZWIOWO-KRZYZOWEGO L-S BAD.MR WYKAZUJE ZMIANY ZWYRODNIENIOWE W POSTACI DROBNYCH OSTEOFITOW NA PRZEDNICH KRAWEDZIACH OD L2-L5 NA POZIOMACH L3-S1 STWIERDZA SIE OBNIZENIE INTENSYWNOSCI SYGNALU Z KRAZKOWMIEDZYKREGOWYCH W OBRAZACH T2 ZALEZNYCH,CO PRZEMAWIA ZA ZMIANAMI DEGENERATYWNYMI W ICH OBREBIE.NA POZIOMACH L3-L4,L4-L5 STWIERDZA SIE CENTRALNE WYPUKLINY KRAZKOW MIEDZYKREGOWYCH POWODUJACE NIEWIELKI UCISK NA WOREK OPONOWY,BEZ ISTOTNEGO UCISKU KORZENI.OTTWORY MIEDZYKREGOWE NIEZWEZONE.NA POZIOMIE L5-S1 WIDOCZNA CENTRALNA PROTRUZJA KRAZKA MIEDZYKREGOWEGO NA GLEBOKOSC OK.4 MM UCISKAJACA WOREK OPONOWY,MINIMALNIE LEWY KORZEN NERWOWY.PROSZE O ODP.BEDE BARDZO WDZIECZNA MAM DOPIERO 42 LATA I OD PAZDZIERNIKA PRAWIE WCALE NIE WYCHODZE Z DOMU DZIEKUJE PZDR.
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Aleksander Ropielewski
95 poziom zaufania

Opis badania wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe i degeneracyjne kręgosłupa połączone z dyskopatią. Mogą one powodować dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa oraz ograniczenie jego ruchomości a także zaburzenia czucia i bolesność kończyn dolnych i zaburzenia oddawania moczu i stolca. Z Pani opisu objawó wynika, że zmiany są mocno nasilone i wymagane jest leczenie zabiegowe. Prosze skontaktować sie z neurochirurgiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty