Wynik MR odcinka C kręgosłupa

Witam, odebrałam dzisiaj wynik MR odcinka C kręgosłupa. nic z tego nie rozumiem, treść wyniku: spłycona lordoza szyjna z wytworzeniem minimalnej kifozy.na poziomie VC3/VC4 od strony lewej widoczne uwypuklenia osteofitów w kierunku otworu międzykręgowego i zachyłka bocznego kanału o ok 2,5mm.minimalne uwypuklenia krążków na poziomach VC4/VC5 i VC5/VC6, minimalne zaostrzenia na krawędziach trzonów na poziomie VC6/VC7.
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

MR kręgosłupa odcinka C

Badanie wykonano w sekwecjach: T2 TSE SAG, T1 TSE SAG, T2 2DTRA, T2 TIRM SAG. Spłycenie lordozy kręgosłupa szyjnego. Zmiany dehydratacyjno-zwyrodnieniowe w tarczach m-k niewielkiego stopnia. Tarcza m-k prawidłowej szerokości. Na poziomie C4/C5 centralne minimalne uwypuklenie tarczy m-k bez cech ucisku struktur nerwowych. Na poziomie C5/C6, C6/C7 nie wielkie szerokopodstawne uwypuklenie tarcz m-k bez cech ucisku struktur nerwowych. Sygnał rdzenia kręgowego prawidłowy. Nic z tego nie rozumiem i żaden lekarz mi tego nie wytłumaczył. Pracuję fizycznie jako murarz, nie daję rady w pracy, szyja i prawy bark bardzo mnie boli, a rano nawet wstać z łóżka nie mogę. Bardzo proszę o jakąś pomoc.

ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowny Panie,

Zmiany zwyrodnieniowe i uwypuklenie krążków międzykręgowych mogą powodować zespoły bólowe, o których Pan pisze, mimo iż w badaniu nie stwierdzono ucisku struktur nerwowych. Zmiany te, pozostawione bez leczenia, mogą się pogłębić. Powinien Pan udać się do lekarza neurologa lub ortopedy. Lekarz po osobistym zbadaniu Pana oraz analizie wyników, zaleci dalsze postępowanie. Zapewne będą to zabiegi rehabilitacyjne oraz farmakoterapia. Przy takim stopniu zaawansowania zmian, w krótkim czasie powinien Pan zauważyć poprawę.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wyniki badania MR odcinka C kręgosłupa

Witam, Oto moje wyniki MR, proszę o opinię i wskazówkę do jakiego specjalisty sie udać. Wynik badania: Badanie MR odcinka C kręgosłupa wykonano na aparacie Siemens Magnetom C! 0,35T, uzyskując obrazy T1-, T2- zależne, T2-zależne z saturacją sygnału tkanki tłuszczowej, w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Artefakty ruchowe zmniejszają dokładność badania. Wyrównana lordoza szyjna. Trzony kręgów prawidłowej wysokości. Osteofity na krawędziach trzonów kręgów - zmiany zwyrodnieniowe. Cdn.
MĘŻCZYZNA, 51 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty