Wynik rezonansu magnetycznego i uszkodzenie więzadła

Witam! Otrzymałam wyniki rezonansu, w których jest napisane: ACL- cechy całkowitego uszkodzenia więzadła, PCL przy przyczepie udowym miernie pogrubione o podwyższonej intensywności sygnału w obrazach PC-zależnych- cechy uszkodzenia częściowego. Widoczna nieznacznie przerośnięta maziówka. Czy oznacza to konieczność operacji? Z góry dziękuję za pomoc.

Witam,
wygląda na to, że ma Pani dość poważne uszkodzenie stawu kolanowego. Jeżeli jest ono świeże, powinno być ono leczone w specjalnej ortezie do doleczania uszkodzonego PCL. Jeżeli jest to zestarzały uraz (powyżej 4 tygodni) przed dokonaniem jakiejkolwiek operacji należy ocenić wydolność PCL. Bardzo przestrzegam przed wykonaniem rekonstrukcji ACL bez dokładnej analizy wydolności PCL. Jeżeli ma Pani uszkodzone oba więzadła powinna Pani mieć wykonaną jednoczesną rekonstrukcję ACL i PCL lub dwuetapową operację: najpierw rekonstrukcję PCL, a następnie rekonstrukcję ACL.
W przypadku wątpliwości - zapraszam do siebie na wizytę.

pozdrawiam,
Rafał Mikusek - ortopeda traumatolog