Jak leczyć osteofitozę?

Wynik RTG kręgosłupa: L-S) - skrzywienie lewostronne. Osteofitoza na krawędziach trzonów kręgowych. Łukoszczelina S1. Co oznacza taki wynik i jak leczyć? Mam 45 lat i ból w okolicach krzyża.

Witam! Opisane zmiany są typowe dla choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Wynik nie sugeruje zmian wymagających leczenia zabiegowego, w związku z tym proponuję podjąć leczenie zachowawcze. Takie leczenie powinno polegać na stosowaniu rehabilitacji, gdzie obok fizykoterapii ważnym elementem leczenia mogą być leki przeciwbólowe oraz rozluźniające mięśnie poprzecznie prążkowane. Proponuję skonsultować wynik z neurologiem lub ortopedą w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam serdecznie!