Jak leczyć osteofitozę?
Wynik RTG kręgosłupa: L-S) - skrzywienie lewostronne. Osteofitoza na krawędziach trzonów kręgowych. Łukoszczelina S1. Co oznacza taki wynik i jak leczyć? Mam 45 lat i ból w okolicach krzyża.

MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu
Bóle kręgosłupa
Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.
Witam! Opisane zmiany są typowe dla choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Wynik nie sugeruje zmian wymagających leczenia zabiegowego, w związku z tym proponuję podjąć leczenie zachowawcze. Takie leczenie powinno polegać na stosowaniu rehabilitacji, gdzie obok fizykoterapii ważnym elementem leczenia mogą być leki przeciwbólowe oraz rozluźniające mięśnie poprzecznie prążkowane. Proponuję skonsultować wynik z neurologiem lub ortopedą w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam serdecznie!