Wynik z badania krwi CA 15-3

Witam .Mój tato ma wynik z badania krwi -CA 15-3 . Wynik tego badania wyniósł 53.2 .Wydaje mi się że to jest zły wynik .Pozdrawiam i proszę o fachową odpowiedź .Elżbieta

Witam.
Wynik badania należy zawsze odnieść do zakresu norm podanych przez laboratorium.
Dlatego, że są różne metody oznaczania CA 15-3 co powoduje, że różne są z kolei wartości prawidłowe. Jeśli na wyniku badania nie podano zakresu norm to należy skontaktować się z wykonującym laboratorium aby je uzyskać.

Ten marker najczęściej wiąże się z obecnością raka piersi (rak piersi występuje także u mężczyzn tylko znacznie rzadziej niż u kobiet).
Może występować także w nowotworach: jelita grubego, żołądka, wątroby, płuca, gruczołu krokowego, (jajnik pomijam).
Może on również występować w chorobach nienowotworowych jak: choroby sutków, wątroby, nerek, (torbiele jajników - też pomijam).
Nie wiem na jakim etapie diagnostyki jest Pani tata ale w/w stany chorobowe trzeba wziąć pod uwagę poszukując przyczyny wzrostu markera.
Moim zdaniem prawdopodobnie trzeba będzie zrobić USG piersi, badania endoskopowe- kolonoskopię i gastroskopię, USG j. brzusznej, RTG klp. USG prostaty z PSA i badaniem per rectum, Tomografię z kontrastem klatki piersiowej i jamy brzusznej, badania biochemiczne krwi oraz wg potrzeby lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam