Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wyniki badań dotyczących tarczycy

Witam otrzymalam wyniki badan dotyczace tarczycy. Nie zabardzo wiem o co w tym chodzi, ale mam przekroczone wyniki 3 razy! TSH 2.019 FT3 4.16 FT4 13.61 Anty TG 49.10 anty TPO 142
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

Problemy hormonalne kobiet

Witam Panią,

Niestety nie podała Pani norm, które mogą róznić się między laboratoriami. Jeśli chodzi o hormony tarczycy i TSH, to są one w normie, czyli jest Pani w stanie eutyreozy - wyrównania hormonalnelgo. Wygląda na to, że ma Pani podwyższony poziom przeciwciał przeciwko peroskydazie tarczycowej (antyTPO), co świadczy o procesie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, czego konsekwencją może być w przyszłości niedoczynność tarczycy. Może, ale nie musi. W populacji jest grupa ludzi, którzy pomimo podwyższonego stężenie antyTPO nie rozwijają niedoczynności tarczycy (w przebiegu choroby Hashimoto). Najważniejsze teraz, aby się Pani nie stresowała, prowadziła higieniczny tryb życia i dobrze wysypiała. Warto zadbać o odpowiednie stężenie wit D3 , ostatnio sporo mówi się o jej korzstnym dziłaniu w prewencji procesów autoimmunologicznych. Podsumowwując - jest Pani w grupie ryzyka, ale w chwili obecnej nie wymaha Pani leczenia, ew. wyrównania niedoborów wit D3, jeżeli w badaniu takowe występują. Warto sprawdzać co jakiś czas przesiewowo TSH we krwi, aby w razie skłonności do niedoczynności tarczycy rozpocząć jej leczenie. Na razie nie ma takiej potrzeby :)

Pozrdawiam serdecznie.

Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy