Wyniki badań prenatalnych 29-letniej kobiety do analizy

Wczoraj byłam na badaniach prenatalnych. Było to badanie w 12tyg.CRL: 56mm, NT:1,6mm. Kość nosowa obecna,przepływ w zastawce trójdzielnej: prawidłowy, pępowina trójnaczyniowa, płyn owodniowy w normie,pozostałe narządzy prawidłowe.Jednak okazało się, że płód ma powiększony pęcherz moczowy: 7,3mm. Zrobiono mi dodatk.badanie krwi. Badania robiłam tego samego dnia u 2lekarzy. Jeden mnie uspokoil, że może się wchłonać,drugi że może to być ciężka wada:Trisomii 18/13. Proszę o informacje, w/w kwestii.

Magdalena StusiĹska

Szanowna Pani, ocena wyniku USG jest zależna od badającego a także ułożenia płodu. Lekarz miał obowiązek poinformować panią o możliwości wysąpienia wady genetycznej, jednak niekoniecznie musi ona wystąpić.

Szanowna Pani,
megacystis bo tak to Pani opisuje występuje przy wymiarze pęcherza moczowego > 7mm, współistnieje z aberracjami chromosomowymi ( tr 13\18) lub nieprawidłowościami obstrukcyjnymi układu moczowo-płciowego. Przy stwierdzeniu powiększonego wymiaru pęcherza moczowego płodu w I trymestrze ciąży zawsze trzeba rozważyć amniounkcję diagnostyczną, aby wykluczyć wadę genetyczną płodu.