Wyniki badań w kierunku niedoczynności tarczycy u 24-letniej osoby

Witam, Odebrałam wyniki badań na niedoczynność tarczycy i chciałabym się dowiedzieć, czy jest sens wydawać pieniądze na dalsze wizyty u lekarza. Moje wyniki: TSH : 2,98 mU/l (zakres referencyjny :0,27-4,2) , Tyroksyna wolna FT4 : 13,71 pmol/l (12-22) , P-ciała p/peroksydazie tarczycowej : 8,26 lU/ml (<34), P-ciała p/tyreoglobulinie : 121,1 lu/ml (<115). Robiłam USG tarczycy i wyszło dobrze.

Dobry wieczór,

Ma Pani podwyższone stężenie przeciwciał aTg, co wskazuje na konieczność wizyt u lekarza co jakiś czas. Jeśli planuje Pani w najbliższym czasie ciążę, to zaleca się, aby stężenie TSH wynosiło < 2,5 a więc już należałoby włączyć niewielką dawkę L-tyroksyny.
Jeśli czuje się Pani dobrze i nie planuje Pani ciąży, to może Pani na spokojnie wizytę u endokrynologa przełożyć "na później". Oczywiście , gdyby wystąpiły u Pani jakieś niepokojące objawy sugerujące chorobę tarczycy, to wizytę należałoby przyspieszyć.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz