Wyprostowanie fizjologicznej lordozy szyjnej z lekko kyfotycznym ustawieniem
Wynik MRI. Wyprostowanie fizjologicznej lordozy szyjnej z lekko kyfotycznym ustawieniem kr c. Cechy MRI dehydratacji tarczy m/kw C3-C4. Niewielkie centralne tylne wypukliny tarcz m/kregowych C3-C4 i C4-Ci łagodnie modelują przednia powierzchnię worka oponowego. Rdzeń przedłużony i rdzeń kregowy w uwidocznionym zakresie bez zmian ogniskowych. Dolegliwości: bol mrowienie lewej ręki i dłoni wraz z palcami, rozlany bol lewego policzka, bol lewej strony potylicy.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania
Konieczne jest zestawienie bezpośredniego badania lekarskiego z powyższym wynikiem. Proponuje zgłosić sie do lekarza zlecającego powyzsze badanie.
Badanie obrazowe jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup,tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne