Wysokie ciśnienie u 21-latka

witam Zauważyłem że mam często ciśnienie tętnicze powyżej 130 a dolne na 80 dochodzi rzadko do 140 czy są to powody do obaw , mam 21 lat 185cm i 77kg, czy są to powody do obaw proszę o odpowiedż

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, jeśli ciśnienie nie przekracza 140/90, to jest w granicach normy. Istotne jest również w jakich sytuacjach dokonuje Pan pomiaru i jakim aparatem. Warto udać się do lekarza rodzinnego, który wykona pomiar ciśnienia tętniczego i zweryfikuje, czy Pańska metoda jest prawidłowa. Pozdrawiam.