Wysoki puls i podwyższone ciśnienie przy szmerach serca

Witam. Mam 18 lat. Zaczęłam regularnie mierzyć ciśnienie, często mam delikatnie podwyższone. Maksymalnie 145/95, najczęściej 130-140/80-90. Jednak najbardziej niepokoi mnie puls, najczęściej ok 97, 100, największy 110, 116, 122, w spoczynku. Wczoraj np 142/90/110 dziś 120/85/116. Zauważyłam że wieczorem spada na 80 parę do ok 90. Ogólnie mam szmery serca i nie domyka mi się zastawka (najprawdopodobniej wada nabyta). Od dziecka chodzę regularnie do kardiologa, jednakże lekarz nigdy nie mierzył mi ciśnienia i nie sprawdzał pulsu. Okazuje się, że ciśnienie jak i puls może dokuczać mi od dziecka, jednakże nikt nigdy nie zwracał na to uwagi. Często boli mnie serce (no chyba że to coś innego, ale odkładnie w tym miejscu). Mój kardiolog mówi, że to tak jakby bolała mnie głowa i to tyle. Nie brałam nigdy żadnych leków na serce. Z czego to może wynikać (podwyższony puls/ciśnienie)? Czy to może być związane ze szmerami, bądź niedomykalnością? Co powinnam zrobić, do jakiego lekarza się wybrać?

Witam,

Podwyższone wartości ciśnienia tętniczego oraz skłonność do tachykardii wymagają diagnostyki. W tak młodym wieku przede wszystkim należy poszukiwać wtórnej przyczyny nadciśnienia. Wskazana jest wizyta u kardiologa, który skieruje na odpowiednie badania- m.in. 24-godzinny pomiar ciśnienia tętniczego, tzw. Holter ciśnieniowy, by ocenić reakcję na wysiłek, kształtowanie się wartości ciśnienia w ciągu dnia i nocy. Ważne by w trakcie rejestracji prowadzić normalny codzienny tryb życia. Ze względu na podejrzenie wtórnej przyczyny konieczne będą konsultacje specjalistyczne, na które powinien skierować kardiolog.

Pozdrawiam