Czy poziom HbA1c wskazuje na cukrzycę?

Z powodu podwyższonego dwukrotnie poziomu cukru we krwi (124) oraz faktu, że jestem gruba i przyjmuję dużo leków na różne choroby skierowano mnie na HbA1c, aby wykryć, czy mam cukrzycę. Mam 49 lat. Wystąpi więc u mnie chyba cukrzyca typu 2. Jaka powinna być dla mnie norma, wysokość HbA1c, pozwalająca wykluczyć, że mam cukrzycę? Czy normy HbA1c dla cukrzycy typu 1 i 2 są jednakowe?

Witam serdecznie! HbA1c jest parametrem który w codziennej praktyce lekarskiej służy jako parametr określający skuteczność leczenia cukrzycy. Parametr ten jeszcze nie służy do rozpoznawania cukrzycy (inaczej jest w niektórych krajach na świecie). W Polsce do rozpoznawania cukrzycy wykonywany jest test doustnego obciążenia glukozą lub przygodne pomiary poziomów cukru. Parametr HbA1c służy do oceny wyrównania poziomów glikemii w ostatnich 2-3 miesiącach. Poziom ten, zarówno pomiarze w cukrzycy typu 1 jak i 2, jest zależny od wysokości poziomu cukru. U osób zdrowych parametr ten nie przekracza 6,1%. Pozdrawiam

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.