Witam serdecznie!
Skoki poziomu cukru świadczą o nie do końca uregulowanej cukrzycy, a najprawdopodobniej o Pani błędach żywieniowych. Hemoglobina glikowana jest na górnej granicy normy. Jest kilka kryteriów wyrównania cukrzycy, w tym poziom hemoglobiny HbA1c mniejsze od 6,1%. Jak widać, jest Pani na styk. Taki poziom jest odzwierciedleniem pojedynczych skoków glikemii.
W takiej sytuacji sugerowałabym w pierwszej kolejności przyjrzeć się diecie i zaobserwować, czy skoki nie są związane ze spożyciem wysoko węglowodanowego posiłku. U osób przestrzegających diety i regularnie przyjmujących leki doustne lub insulinę nie powinno dochodzić do zwyżek cukru we krwi.
Nie podaje Pani typu cukrzycy, na którą Pani choruje, a od tego uzależniony jest czas występowania powikłań. Dla przykładu napiszę tylko, że jawna nefropatia cukrzycowa występuje u 9% chorych na cukrzycę typu 1 w wieku 15-60 lat i u 16% chorych na cukrzycę typu 2. Retinopatia cukrzycowa z kolei w czasie rozpoznania cukrzycy t. 1 występuje jedynie u 2%, by po 15 latach osiągnąć wynik 98%. W cukrzycy typu 2 po 30 latach trwania choroby dochodzi do makulopatii, bezpośredniej przyczyny utraty wzroku. Taki stan dotyka ok. 60% chorych.
Na temat szans na przeszczep wolałabym się nie wypowiadać. Takie decyzje podejmuje wyłącznie lekarz prowadzący na podstawie badania klinicznego oraz wyników badań. Wiadome jest, że przeszczepy są przyszłością leczenia cukrzycy. Jednak w chwili obecnej są stosunkowo rzadko wykonywane ze względu na małą liczbę dawców, liczne powikłania, a także konieczność powtarzania operacji.
Pozdrawiam