Czy podniesione ciśnienie tętnicze może wskazywać na powikłania cukrzycy?

Witam. Czy podniesione ciśnienie tętnicze 160/95 lub 140/90 może wskazywać na powikłania cukrzycy? Katarzyna, 35 lat, od 2 lat mam cukrzycę typu 1, lekarz zalecił mi codzienny pomiar ciśnienia, ponieważ wieczorem ciśnienie wzrasta boli mnie głowa, jestem bardzo zmęczona. Czy to ma związek z cukrzycą? Dziękuję.

ponad rok temu

Witam!

Ocenia się, że osoby cierpiące na cukrzycę typu 1. około 1,5-3 razy częściej chorują na nadciśnienie tętnicze niż ich zdrowi rówieśnicy. Jedną z jego częstych przyczyn jest uszkodzenie nerek, do którego dochodzi w przebiegu cukrzycy - tak więc odpowiedź na Pani pytanie zawarte w tytule brzmi - tak. Wartości ciśnienia w dużej mierze zależą jednak także od wyrównania cukrzycy, zwłaszcza długotrwałej dobrej kontroli glikemii.

Mimo że wartość graniczna prawidłowego ciśnienia tętniczego dla cukrzyków jest taka sama jak dla osób zdrowych (140/90 mmHg stwierdzone w minimum dwóch pomiarach), to ciśnienie docelowe powinno być dla nich niższe niż 130/80 mmHg, gdyż powyżej tej wartości wzrasta ryzyko szybkiego rozwoju powikłań (ze strony układu krążenia, nerek, oczu).

Dlatego, jeśli w Pani przypadku ciśnienie jest podwyższone, prawdopodobnie będzie konieczne rozpoczęcie leczenia. Lekarz najpewniej zleci Pani również kontrolne badania oceniające czynność nerek.

Pozdrawiam.

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.