Przepukliny kręgosłupa lędźwiowego, zatkane w 50% tętnice szyjne oraz ogniska metaplazji jelitowej w okolicy kąta żołądka

Szanowni Państwo, mam 70 lat, cukrzycę typu 2, 2.przepukliny kręgosłupa lędźwiowego, zatkane w 50% tętnice szyjne oraz ogniska metaplazji jelitowej w okolicy kąta żołądka, refluks żółciowy dwunastniczo-żoładkowy. Wstyd mi, że aż tyle tego ale teraz martwi mnie, czy moje ciśnienie utrzymujące się na poziomie 150/80 powinno mnie wyciągnąć do lekarza POZ, czy też nie należy się przejmować. Wdzięczna będę za pomoc. Z poważaniem Wiesława

Witam Panią.

Ze względu na choroby współistniejące np. cukrzycę, docelowe ciśnienie tętnicze powinno być niższe.

Chodzi konkretnie o wartość ciśnienia skurczowego (150), natomiast ciśnienie rozkurczowe jest prawidłowe.
Obecnie zaleca się aby ciśnienia były poniżej wartości 140/90 a w przypadku cukrzycy poniżej 140/85.

U Pani przekroczenia nie są duże.
Może wystarczą same zalecenia niefarmakologiczne jak: dieta, ograniczenie spożycia soli, umiarkowana aktywność fizyczna, ewentualnie w przypadku otyłości lub nadwagi redukcja masy ciała aby osiągnąć wartości docelowe ciśnienia tętniczego.
Czasem tego typu działania mogą zastąpić konieczność przyjmowania jednego a nawet dwóch leków hipotensyjnych!

Jeśli jednak średnie wartości ciśnienia skurczowego będą utrzymywać się na takim poziomie to proponuję wizytę u lekarza celem korekty leczenia.
Można np. zwiększyć dawkę leku, dołożyć lek z innej grupy lub zamienić jeden lek na inny.

Warto też przy okazji wykonać badania oceniające wyrównanie cukrzycy, czynność nerek, elektrolity, lipidogram itd.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy