Za mała tarczyca

Zrobiłam USG tarczycy: prawy płat ma wymiary: 16 x11x 43, lewy 13x7x36. W części środkowej lewego płata jest drobna torbiel, śr. 3 mm. Cieśn. 3 mm. Gruczoł jest jednorodny o prawidłowej echogeniczności. TSH prawidłowe, 2.82. Poza tym jestem stale zmęczona, mam bardzo niskie ciśnienie, bolą mnie kości w nogach, mam podwyższony cukier, 122. Cały czas jest mi zimno, a przy tym pocę się przy najmniejszym wysiłku. Rano mam temp. poniżej 36 C. Mam też wrażenie, jakby mi coś przeszkadzało przy oddychaniu. RTG mam prawidłowy. U mojej córki stwierdzono kilka lat temu chorobę Hashimoto. Mama chorowała na nadczynność tarczycy. Czy jest możliwe, że ja mam niedoczynność tarczycy?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Badaniem przesiewowym przy wykrywaniu niedoczynności tarczycy jest stężenie TSH, które jest prawidłowe. W usg również nie ma cech wskazujących na zapalenie. Można oznaczyć jeszcze poziom FT3 i FT4 oraz przeciwciała anty-TPO z powodu obciążonego wywiadu rodzinnego, choć mogą nic nie wnieść w związku z prawidłowymi powyższymi badaniami. Dlatego powinno się poszukać innych przyczyn zgłaszanych dolegliwości.

Należy wykonać test obciążenia glukozą - w celu rozpoznania ewentualnej nietolerancji glukozy oraz wykluczenia cukrzycy. Warto wykonać również podstawowe badania: morfologia, OB, CRP, sód, potas, mocznik, kreatynina, ASPAT, ALAT, EKG. W zależności od wyników będzie podpowiedź, w którą stronę skierować ewentualną dalszą diagnostykę.

Warto też dokładniej zebrać wywiad na temat problemów z oddychaniem, czy są wskazania do pogłębienia diagnostyki w tym kierunku.

Serdecznie pozdrawiam!