Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe o charakterze dyskopatii w badaniu MR kręgosłupa

Witam, proszę o interpretację wyniku badania kręgosłupa szyjnego metodą rezonansu magnetycznego. Wynik: „Rozpoznanie kliniczne: Badanie wykonano w sekwencji TSE, w obrazach T1-, T2- zależnych, w płaszczyźnie strzałkowej, wieńcowej i poprzecznej. Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej z tendencją do przeprostu na poziomie C4, C5. Obniżenie wysokości krążka m/kręgowego C5-C6. Na poziomie C2-C3, C3-C4, C4-C5 okrężna wypuklina dyskowa uciskająca worek oponowy i zwężająca otwory m/kręgowe. Na poziomie C5-C6 okrężna nieco tylno- prawostronna wypuklina dyskowa uciskająca worek oponowy i zwężająca otwory m/kręgowe, bardziej prawy. Na poziomie C6-C7 okrężna wypuklina dyskowa uciskająca worek oponowy i zwężająca otwory m/kręgowe, bardziej lewy.” Jeśli chodzi o dolegliwości, które skłoniły mnie do wykonania powyższego badania to od 6 tygodni odczuwam uciążliwy ból oraz drętwienie lewej ręki od barku do dłoni. Po zabiegach rehabilitacyjnych które przepisał mi lekarz (laser, tens oraz gimnastyka korekcyjna) ból trochę ustąpił, ale po pewnym czasie zaczęło się mrowienie tej ręki oraz powrót bólu. Pojawiło się również zesztywnienie karku - bolesne próby odchylenia głowy do tyły i ograniczona możliwość skrętu głowy w obu kierunkach (bardziej bolesne w prawo). W sierpniu br. będę miał kolejne zabiegi rehabilitacyjne, ale do tego czasu chciałbym podjąć jakieś kroki, aby zlikwidować przyczynę bólu i wreszcie od niego odpocząć. Proszę o radę jak walczyć z tym bólem i jakie kroki podjąć celem dalszego leczenia tej męczącej dolegliwości.

Witam! Wykonane badanie MR kręgosłupa szyjnego uwidoczniło zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe o charakterze dyskopatii na wielu poziomach. Bardzo dobrze, że została zlecona rehabilitacja. Oprócz tej metody leczenie zachowawcze powinno zawierać leki przeciwbólowe z grupy NLPZ oraz miorelaksanty (leki rozluźniające mięśnie szkieletowe). Takie leczenie powinno złagodzić dolegliwości w większości przypadków, jednakże jeśli po 6 tygodniach leczenia nie odczuje Pan poprawy lub pojawią się inne dolegliwości to wskazana jest konsultacja neurochirurgiczna. Podsumowując, proponuję wykorzystać najbliższą rehabilitację oraz spróbować zintensyfikować leczenie farmakologiczne (koniecznie z udziałem lekarza najlepiej neurologa). Jeśli nie nastąpi poprawa to konieczna wydaje się być konsultacja neurochirurgiczna. Pozdrawiam serdecznie!