Zaćma wrodzona oka prawego u niemowlaka

Witam bardzo proszę o odpowiedź. Mam 7 tygodniową córkę u której zdiagnozowano zaćmę wrodzoną oka prawego. Kierowani jesteśmy na operacje do CZD w Warszawie - Chodzi mi o to czy do operacji dziecko będzie znieczulone czy całkowicie uśpione i ile trwa pobyt w szpitalu po operacji. i Proszę mi powiedzieć czy jest możliwe całkowite wyleczenie. Po diagnozie świat nam się zawalił nie wiemy co robić i co o tym wszystkim myśleć. Pozdrawiam i dziękuję z góry za odpowiedź.

Lek. Tomasz Budlewski

Spokojnie trzeba poczekać do operacji. Sądzę że odbędzie się ona w pełnym znieczuleniu. co do długości pobytu zależy to od rodzaju zabiegu i jego przebiegu.

Witam. Piszę drugi raz bo mi nie chciało wysłać do Pani odpowiedzi. Dobra,znieczulenie ogólne, zabieg ok.1/2 godzinny,lensectomia. jeżeli ze wszczepem to nie trzeba już innych działań, jeżeli bez wszczepu, a tak myślę że p. prof. zrobi,to poleży ok. 7 dni. Potem kontrole oka1,7 dzień. i po miesiącu. Jak się zagoi wszystko to zaczną się schody. Rozwój widzenia zależy od skorygowania wady refrakcji ,którą zrobi operacja,czyli zakładamy soczewkę kontaktową lub dajemy okularki równocześnie zasłaniając dobre drugie oko. Tak że nie możemy mówić o sukcesie dopóki córeczka nie będzie miała użytecznej ostrości wzroku w oku operowanym z optymalną korektą/okular lub soczewka/. Po operacji wszystko będzie dobrze,jeżeli oko za zaćmą jest prawidłowe. Praca przed Panią i dużo cierpliwości. Oko bez soczewki/ zaćmy/ będzie miało ok. +10.0 +13,0 wady do korekcji. Jeżeli wszczep sztucznej soczewki będzie w 2-3 r. ż. to te pierwsze 3 lata będą trudne. wraz ze wzrostem dziecka pojawi się opór do zakładania soczewki,oraz do zasłaniania dobrego oka. Wszystko zależy od chirurga. Ale można to przeżyć. Proszę się nie martwić na zapas. Pozdrawiam