Założenie szyny po podgłówkowym złamaniu dalszej nasady V kości śródręcza

Witam.Od 7 września mam podgłówkowe złamanie dalszej nasady 5 kości śródręcza lewego.Od tego czasu miałem założoną szynę gipsową i zawinięte trzy palce.19.10 po zdjęciu szyny zrobiono zdjęcie na którym było widać przesunięcie kości prawie o połowę i słaby zrost.Dodatkowo nie mogłem ruszać zawiniętymi wcześniej palcami. Lekarz ponaciskał miejsce złamania i założył mi szynę zimmera tylko na mały palec bez zrobienia zdjęcia.A nieruchomymi palcami mam ćwiczyć i ruszać.Ręka mnie boli i jest opuchnięta.Co mam dalej robić szyna lekko się rusza czy to teraz zrośnie się prawidłowo

Szanowny Panie,

podgłowowe złamanie 5 kości śródręcza z powodu jego niestabilności leczy się zwykle operacyjnie. Jeżeli wybrano wariant zachowawczy i nastąpiło przemieszczenie, to jest to również wskazanie do interwencji, chyba że kąt przemieszczenia jest stosunkowo nieduży (nie większy niż 30st.) i stan taki można zaakceptować.
Konieczna jest rehabilitacja pozostałych palców a także rozważanie ćwiczeń palca małego, rezygnując z unieruchommienia złamania.
Zalecam wykonanie aktualnego zdjęcia rtg i omówienie tego ze specjalista chirurgii ręki!

Z poważaniem - dr Tomasz Matuszewski