Zaniki tkanki tłuszczowej na udach i brzuchu

Choruję na cukrzycę typu I od 16lat (15lat na pompie), w ostatnim czasie pojawiły mi się zaniki tkanki tłuszczowej na obu udach i brzuchu, przeszłam serię masaży- nic nie pomogło, na brzuchu powiększył się zanik. Oczywiście nie podaję już insuliny w te części ciała. Co robić? Wyczuwam kolejne zmiany na rękach. Co robić?

Lek. Tomasz Budlewski

Prosze koniecznie udac się do lekarza diabetologa, po badaniu będzie mozna okresłić odpowiednie dalsze postępowanie. A jakie sa poziomu glikemii?

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.