Zażywanie leków kardiologicznych a zabieg stomatologiczny w szpitalu

Mam pytanie do KARDIOLOGA Czeka mnie w szpitalu zabieg stomatologiczny (usuwanie zębów) ale stosuję 5 mg WARFIN na utrwalone migotanie a ostatni INR = 2,6 Pytanie: - czy można zastosować przed zabiegiem inny rodzaj leku np. Acenocumarol WFZ o niższym stężeniu np. 4 mg. - czy można zastosować przed zabiegiem CLEXANE ale o jakim stężeniu ( 40 mg czy 60 mg ) oraz ile dni przed zabiegiem Porady u nas u KARDIOLOGA w tym roku nie otrzymam. Mogę się zarejestrować na 2015 rok. Pozdrawiam E. Kowalski

Warfin należy odstawić 5 dni przed zabiegiem. Włączyć heparynę drobnocząsteczkową np. Clexane w dawce 10 mg na 10 kg masy ciała 2x dziennie podskórnie. Ponowne włączenie Warfinu najczęściej następnego dnia po zabiegu ( przy braku p/wskazań stomatologicznych) w dotychczasowych dawkach. Warfin przyjmować przez pierwsze 2-3 dnia "na zakładkę" z Clexane, następnie Clexane odstawić.