Zerwane więzadło krzyżowe kolana u 21-letniej osoby

Czy nastąpił błąd lekarza zaniechanie? Mam pytanie dotyczące działań podczas przyjęcia pacjenta po urazie skrętnym kolana. W moim wypadku lekarz jedynie obejrzał kolano i stwierdził zerwanie torebki stawowej, po czym ściągnął płyn (krew), włożył do gipsu na 3 tyg, następnie na wizycie po 3tyg stwierdził wiotkie więzadła. Dziś mam diagnozę z rezonansu i mam zerwane więzadło krzyżowe przednie. Czy jest to zaniechanie? Błąd lekarza? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Aleksander Ropielewski

Nie chcę się wypowiadać jednoznacznie bez pełnej oceny sytuacji, jednak po urazie z uszkodzeniem torebki stawowej zawsze należy wykluczyć uszkodzenie struktur więzadłowych.

Witam,
Opisane przez Pana postępowanie lekarskie było w pełni prawidłowe. Skręcenie stawu kolanowego to poważny uraz, którego efektem mogą być liczne uszkodzenia wewnątrzstawowe, w tym zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Aby postawić ostateczną diagnozę w pierwszej kolejności należy ewakuować krwiak ze stawu kolanowego oraz unieruchomić kolano. Po pewnym czasie, kiedy dzięki unieruchomieniu stan zapalny w obrębie stawu jest wyciszony, a bolesność kolana jest mniejsza można wykonać pełne badanie ortopedyczne oraz poszerzyć diagnostykę wykonująć USG czy rezonans magnetyczny. Na podstawie wyników badań podejmujemy decyzję odnośnie dalszego postępowania. Jeżeli wynik rezonansu magnetycznego wskazuje na uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, a badanie ortopedyczne to potwierdza należy podjąc decyzję o leczeniu operacyjnym.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii
Narządu Ruchu