Ustawienie ortezy, leczenie i rehabilitacja przy obrzęku więzadła krzyżowego i obrzęku przyczepu rogu łąkotki

mam obrzęk więzadła krzyżowego przedniego bez zerwania, obrzęk przyczepu rogu przedniego łąkotki bocznej, częściowe uszkodzenie MM, Więzadło poboczne kolana przyśrodkowe z cechami częściowego uszkodzenia przyczepu udowego. Od 3 tygodni jestem w ortezie. Przy nastawie 20-30 stopni czuje pieczenie pod udem w miejscu uszkodzenia. Na ile stopni powinna być ustawiona orteza, jakie dalsze leczenie i rehabilitacja. Kolano zginam bezproblemowo do 120 stopni. Chodzenie bez ortezy normalny chód bez bólu

Szanowny Panie

Uszkodzenia których Pan doznał skłądają się na klasyczną triadę uszkodzeń w chirurgii kolana zwaną nieszczęśliwą triadą O'Donoghue oraz dodatkowo uszkodzenie łąkotki bocznej. Jest to dość poważny uraz stawu kolanowego.
Zalecono Panu stosowanie ortezy tzw. zegarowej stawu kolanowego ze względu na uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego (tzw. MCL) oraz częściowe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (tzw. ACL).
Uznany na świecie standard leczenia częściowego uszkodzenia MCL to:
- unieruchomienie stawu kolanowego w zgięciu ok. 20-30 stopni przez okres 3 tygodni
- w 4tym tygodniu poszerzenie zakresu ruchów w ortezie do 0-45 stopni
- w 5 tym tygodniu poszerzenie do 0-60 stopni
- w 6tym tygodniu do +10 - 90 stopni.
(żródło: http://artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/252-uszkodzenia-wiezadel-pobocznych-mcl-i-lcl )

Taki schemat leczenia wynika z faktu, że więzadło poboczne piszczelowe jest najbardziej rozluźnione właśnie przy zgięciu 20-30stopni, dzięki czemu zrost uszkodzonego więzadła będzie odbywał się bez niepotrzebnego jego wydłużenia.
Więzadło MCL regeneruje się przez około 6 tygodni, jednak unieruchomienie przez całe 6 tygodni w zgięciu 20-30 stopni przyniosłoby negatywne konsekwencje, ponieważ każde unieruchomienie stawu powoduje narastające ograniczenie ruchomości.

Po wygojeniu MCL będzie Pan musiał zająć się diagnostyką i leczeniem reszty uszkodzeń. W tym celu konieczne będzie dokładne badanie ortopedyczne kolana przy pomocy szeregu testów pozwalających kompetentnemu ortopedzie postawić podejrzenie lub rozpoznanie w stopniu dokładniejszym niż badania obrazowe. Ewentualnie gdy będą istnieć wątpliwości, trzeba będzie raz jeszcze przejść badania obrazowe (rezonans kolana lub USG), które tuż po urazie mogły mieć zafałszowany obraz, np. może się okazać, że więzadło krzyżowe przednie jednak uległo rozerwaniu.

Prawdopodobnie konieczna będzie artroskopia kolana, niewykluczone, że nawet artroskopowa rekonstrukcja ACL. Ale to wszystko dopiero po wygojeniu więzadła pobocznego, ponieważ rehabilitacja po zabiegu artroskopii czy rekonstrukcji ACL koniecznie wymaga ruchu w stawie kolanowych, który to w czasie gojenia więzadła pobocznego jest przeciwskazany.

Jeśli chciałby Pan poczytać nieco więcej na temat urazów kolan, proszę przejrzeć strony:
http://artrocenter.pl/staw-kolanowy
http://artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych
http://artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/253-uszkodzenie-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl

z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski