Szanowna Pani
Ocenione przez radiologa obrazy rezonansu magnetycznego sugerują uszkodzenie jak można przypuszczać łąkotki przyśrodkowej. Domyślam się, że to badanie robiła Pani z powodu jakichś dolegliwości i wygląda na to że ich przyczyna leży w uszkodzonym, rozerwanym rogu tylnym tej łąkotki ( -> ArtroCenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/227-uszkodzenia-lakotek ). Rezonans jeśli chodzi o uszkodzenia łąkotek ma trafność ok.95-98%, a więc bardzo dużą. Zła wiadomość to taka, że jeśli faktycznie jest uszkodzona łąkotka to nie ma takiej możliwości by się samoistnie zagoiła. Jeśli uszkodzenie daje objawy (np.bólowe) to będzie nadal takie objawy dawało. Natomiast dobra wiadomość to taka - że łąkotki można leczyć, a samo leczenie nie jest jakoś szczególnie uciążliwe. Niestety jednak będzie musiała się Pani poddać leczeniu operacyjnemu, a dokładniej - artroskopii stawu kolanowego. Na szczęście pobyt w szpitalu jest krótki (1-2 dni), rehabilitacja po zabiegu nie kłopotliwa (1-2 tygodnie) a wyleczenie niemal pewne.
Warto aby Pani poszukała ortopedy, który wykonuje dużo artroskopii oraz umie zeszyć łąkotkę, a nie jedynie ją usunąć, ponieważ łąkotka jest ważnym składnikiem stawu kolanowego i warto pozostawić ją w całości. Takie postępowanie będzie korzystniejsze dla kolana w przyszłości.
Zadała Pani pytanie odnośnie powagi uszkodzenia. W zasadzie nie nazwałbym go poważnym, jednak istnieje ryzyko, że uszkodzony fragment uszkadza podczas ruchów delikatną chrząstkę ( -> ArtroCenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/255-uszkodzenia-chrzastki-stawowej ), co doprowadzi do rozwoju choroby zwyrodnieniowej kolana ( -> ArtroCenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/256-choroba-zwyrodnieniowa-kolan-gonartroza ), jednak ryzyko takiej sytuacji jest stosunkowo niewielkie. Prócz tego bywa tak, że uszkodzona łąkotka powoduje powstanie zbiornika płynowego w okolicy dołu podkolanowego czyli tzw. Torbieli Bakera ( -> artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/257-torbiel-bakera ), która może stać się przyczyną bólu i drętwień goleni. Z tych powodów nie można lekceważyć tego uszkodzenia.
Życzę Pani zdrowia i powodzenia,
z wyrazami szacunku,
Jędrzej Kosmowski
Znanylekarz.pl/jedrzej-kosmowski/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Badanie kolana i łąkotka z cechami uszkodzenia – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Problemy z prawym kolanem po wypadku – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Torbiel w USG stawu kolanowego a operacja – odpowiada Dr n. med. Piotr Żbikowski
- Ustawienie ortezy, leczenie i rehabilitacja przy obrzęku więzadła krzyżowego i obrzęku przyczepu rogu łąkotki – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Jaka może być przyczyna kłucia w kolanie? – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Torbiel Bakera w kolanie w wyniku USG – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Krwiak i skręcone kolano – odpowiada Mgr Krzysztof Kensy
- Pęknięcie skośne łąkotki przyśrodkowej i zmiany zwyrodnieniowe w wyniku MR a konieczność operacji – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Opis łękotki a wskazania do artrokospii – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Praca stojąca przy pękniętej łękotce – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
artykuły
Budowa kolana - łąkotki, więzadła, rzepka
Staw kolanowy jest aktywny przez cały dzień. Kiedy
Łąkotka (boczna, przyśrodkowa) - budowa, funkcje, uszkodzenie i diagnostyka
Łąkotka stawu kolanowego to elastyczna struktura w
Ból pod kolanem - torbiel Bakera i inne przyczyny
Ból pod kolanem może mieć różne przyczyny, jednak