Krwiak i skręcone kolano

tydzień temu stwierdzono że mam skręcone kolano dziś po usg stwierdzono ze w kolanie jest krwiak lub jakiś guz ide z tym w środę do lekarza ale chciałbym sie dowiedziec czy to trzeba operować czy jakoś się to nakuwa ? co teraz ?

Dzień dobry,
krew która po urazie zebrała się w stawie, działa destrukcyjnie na tkanki, dlatego trzeba ją jak najszybciej usunąć. Lekarz po ponownym zbadaniu, wybierze najwłaściwszą metodę zabiegu.
pozdrawiam

Szanowny Panie

W przypadku skręcenia stawu kolanowego może (i niestety najczęściej dochodzi) do uszkodzeń licznych struktur stawu. Jeśli w stawie pojawiła się krew, dowodzi to tego że uszkodzoneniu (rozerwaniu) uległa któraś z ukrwionych struktur. Najczęstszym powodem krwiaka po skręceniu jest uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ( http://www.artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/253-uszkodzenie-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl ). Często uszkodzenia to współistnieje z uszkodzeniem łąkotki, szczególnie przyśrodkowej ( http://www.artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/227-uszkodzenia-lakotek ).
Tak więc nie tyle sam krwiak co jego przyczyna jest problemem. Krwiak powinien być usunięty ze stawu poprzez punkcję kolana (raczej bezbolesna), ponieważ krew działa drażniąco na chrząstkę stawową. Dalej należy zdiagnozować, co zostało uszkodzone i by następnie wyleczyć - ale to już rola Pańskiego ortopedy.

Powodzenia!
z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski
lekarz zespołu artrocenter.pl