USG kolana 40-letniej osoby do analizy

mam pyt dot. uszk kolana. Opis USG:"w badaniu widoczne znaczne ilości płynu w zachyłku nadrzepkowym. Naderwanie wiązadła pobocznego piszczelowego z przytorebkowym uszkodzeniem łąkątki przyśrodkowej. ACL nieco rozluźnione. W dole podkolanowym widoczna powiększona kaletka brzuchato półbłoniasta. Pozostałe wiązadła i łąkątka boczna bez cech uszkodzeń. Pełna ocena łąkotek i ACL możliwa po uzyskaniu zgięcia ok 60 stopni. Gips miałem 2 tyg, obecnie mam zdjęty i dalej nie mogę zgiąć kolana co robić?

Szanowny Panie

Wynik Pańskiego badania USG jest bardzo niepokojący. O ile jest trafny, to uszkodził Pan sobie:
- więzadło poboczne piszczelowe
- łąkotkę przyśrodkową
- więzadło krzyżowe przednie.
Uszkodzenia tych trzech struktur dość często współwystępują - na tyle często, że w literaturze ortopedycznej funkcjonuje pojęcie tzw. nieszczęśliwej triady O'Donoghue ( http://pl.wikipedia.org/wiki/Triada_O'Donoghue ).
Przy czym w Pana przypadku, radiolog nie był w stanie wiążąco wypowiedzieć się na temat więzadła krzyżowego przedniego (ACL) i zalecił ponowne badanie po uzyskaniu zgięcia 60st.
O każdym z uszkodzeń może Pan dowiedzieć się więcej na stronach: http://www.artrocenter.pl/category/choroby-kolan .

Odnośnie dalszego postępowania, proponuję przyjąć następujący plan działania:
- celem wygojenia uszkodzenia więzadła pobocznego piszczelowego, powinien Pan jeszcze przez kilka tygodni unikać zginania stawu kolanowego. Idealnie byłoby, gdyby Pan nosił tzw. ortezę zegarową (czyli z regulowanym kątem zgięcia i wyprostu) - na dzień dzisiejszy proponowałbym ustawić wyprost na 0 stopni, a zgięcie na 45 stopni. Po tygodniu proszę zwiększyć zgięcie do 60 stopni, a tydzień później do 90 stopni. Jeśli nie zdecyduje się Pan na zakup takiej ortezy - proponuję unikać zginania kolana, oraz chodzenie bez obciążania chorej nogi aż do 6 tygodni po urazie. Po tym czasie więzadło poboczne piszczelowe powinno być w znacznym stopniu wygojone. ( www.artrocenter.pl/uszkodzenia-wiezadel-pobocznych-mcl-lcl )
- proponuję, by dopiero po wygojeniu więzadła pobocznego piszczelowego wykonał Pan ponowne badanie USG kolana oraz udał się do kompetentnego w temacie leczenia kolan ortopedy - wówczas będzie można rzetelnie przeprowadzonym badaniem ortopedycznym kolana stwierdzić czy więzadło krzyżowe przednie jest wydolne i czy są tzw. objawy łąkotkowe tzn. czy uszkodzeniu uległa uszkodzenia łąkotka przyśrodkowa.
Oba struktury, jeśli uległy uszkodzeniu, w przeciwieństwie do opisywanego wyżej więzadła pobocznego wymagają niestety operacji - ale tym będzie się Pan martwił dopiero po wygojeniu więzadła pobocznego. ( www.artrocenter.pl/uszkodzenie-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl i www.artrocenter.pl/uszkodzenia-lakotek )

z wyrazami szacunku
lek. Jędrzej Kosmowski