Wynik badania USG stawu kolanowego

Witam. Badanie USG kolana wykazało: zwiększenie ilości płynu stawowego (grubość zachyłka nadrzepkowego 8mm). Obniżenie echogeniczności w części dystalnej więzadła pob. piszczelowego na obszarze o wym. 12x6mm- cechy częściowego uszkodzenia. W okolicy rogu tylnego łąkotka przyśr. wykazuje niewielkie, linijne zmiany degeneracyjne, na dł. 3,8mm. Poza tym okolica dołu podkolanowego, łąkotka boczna, więzadło pob. strzałkowe, aparat wyprostny kolana zmian nie wykazują. O co chodzi, jak można leczyć?

Szanowny Panie

Wynik badania USG wskazuje na:
- częściowe uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego (tzw. MCL)
- uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyrodkowej
- wysięk w stawie kolanowym, będący reakcją organizmu na powstałe uszkodzenia.

Odnośnie tych uszkodzeń i możliwego ich leczenia, pozwalam sobie Pana odesłać do lektury strony http://www.artrocenter.pl/category/choroby-kolan/ .

Natomiast nie jest powiedziane czy faktycznie doszło u Pana do powyższych uszkodzeń. - Badanie USG, jakkolwiek bardzo pomocne w diagnostyce urazów kolan, jest niestety obarczone dość dużym błędem i często zdarza się, że podczas operacji okazuje się, że struktury opisywane w USG jako uszkodzone są całkiem zdrowe, podczas gdy uszkodzone są te, których badanie USG nie wykryło.

Najistotniejsze dla Pana jest to, by udał się Pan do ortopedy zajmującego się na co dzień kolanami. Taki praktyk, z dużą precyzją jest w stanie ocenić, która ze struktur uległa kontuzji i będzie mógł kompetentnie poradzić odnośnie leczenia.

z wyrazami szacunku
Jędrzej Kosmowski