Szanowna Pani
Technik operacyjnych w przypadku nawykowego zwichnięcia rzepki ( http://artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/259-zwichniecie-rzepki ) jest kilka i stosuje się je zależnie od przyczyny zwichnięć, uwarunkowań anatomicznych i obrazu dokonanych uszkodzeń.
Może to być np. przesunięcie guzowatości piszczelowej, albo artroskopowe uwolnienie boczne czy np. rekonstrukcja MPFL (czyli tzw. troczków przyśrodkowych rzepki). Ortopeda, znający się na leczeniu stawów kolanowych, na podstawie badania ortopedycznego oraz szeregu zdjęć rentgenowskich (AP i boczne kolana, osiowe rzepki w zgięciu 0st, 30st, 45st i 90st), będzie mógł Pani zaproponować odpowiedni zabieg.
Przypuszczam, że jest Pani przyzwyczajona, że przy pewnych ruchach rzepki ulegają zwichnięciu i zapewne potrafi Pani bez większego trudu przemieścić rzepkę na jej właściwe miejsce. To może dawać Pani złudne poczucie, że nic wielkiego się w związku ze zwichnięciem nie dzieje.
Jednak każdy epizod zwichnięcia niesie za sobą ryzyko innych uszkodzeń kolana, w tym szczególnie niekorzystne uszkodzenie chrząstki stawowej. Z kolei powtarzające się uszkodzenia chrząstki prędzej czy później doprowadzą do zmian zwyrodnieniowych stawów kolanowych, czyli gonartrozy ( http://artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/256-choroba-zwyrodnieniowa-kolan-gonartroza ).
Z całą pewnością uważam, że powinna Pani jak najszybciej przejść leczenie operacyjne, by wyeliminować powtarzające się epizody zwichnięć rzepki,
Choroba zwyrodnieniowa kolan prawdopodobnie rozwinie się u Pani, w związku z wieloletnim wywiadem nawykowych zwichnięć rzepki, jednak im szybciej Pani naprawi rzepki, tym później zwyrodnienie wystąpi, a jest o co walczyć.
z wyrazami szacunku
lek. Jędrzej Kosmowski
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ból kolana a wynik RTG – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Badanie kolana i łąkotka z cechami uszkodzenia – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Problemy z prawym kolanem po wypadku – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Torbiel Bakera w kolanie w wyniku USG – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Uszkodzenie rogu tylnego łąkotki II/III stopnia w wyniku rezonansu – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Kłucie kolana po podwichnięciu rzepki – odpowiada Dr n. med. Mariusz Pytlasiński
- Jaka może być przyczyna kłucia w kolanie? – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Ból kolana od pół roku u 47-latki – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Ustawienie ortezy, leczenie i rehabilitacja przy obrzęku więzadła krzyżowego i obrzęku przyczepu rogu łąkotki – odpowiada Lek. Jędrzej Kosmowski
- Krwiak i skręcone kolano – odpowiada Mgr Krzysztof Kensy
artykuły
Budowa kolana - łąkotki, więzadła, rzepka
Staw kolanowy jest aktywny przez cały dzień. Kiedy
Chondromalacja rzepki - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Chondromalacja rzepki to degeneracja chrzęstnej po
Chondropatia - co to jest, przyczyny, czym jest chondromalacja rzepki
Chondropatia to ogólny termin określający patologi