Kłucie kolana po podwichnięciu rzepki

Witam, jakiś czas temu miałem uraz kolana podwichnięcie rzepki, lekarz wysłał mnie na prześwietlenie kolana i przepisał mi leki Arthryl. Uraz został wyleczony kilka miesięcy temu, a niedawno macając kolano czuję że mam coś pod skórą, jakaś chrząstka, lata mi to z lewej strony kolana na prawą, a dzisiaj rano wpadło mi to do dołu podkolanowego i kiedy wstaję czy na leżąco prostuje nogę czuje straszny kłujący ból, dopiero kiedy ręką przestawię to jakoś mogę chodzić. Co to jest?

Szanowny Panie

Opisana przez Pana sytuacja sugeruje:
- albo (najprawdopodobniej) oderwany podczas urazu fragment powierzchi chrzęstnej rzepki (ewentualnie k.udowej), czyli tzw. ciało wolne, które wędrując po zakamarkach stawu kolanowego okresowo wchodzi w kolizję z innymi strukturami stawu - wówczas pojawia się ból, może do niego dołączyć też wysięk
- albo nawrotowe zwichnięcia którejś z łąkotek przyśrodkowej lub bocznej - którą być może nastawia Pan przy pomocy ręki ( artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/227-uszkodzenia-lakotek ).

Oczywiście Pana problem można zdiagnozować odpowiednio rzetelnym badaniem ortopedycznym kolana, najlepiej przeprowadzonym przez ortopedę zajmującego się głównie leczeniem kolan.

W obu przypadkach potrzebne będzie leczenie operacyjne - artroskopia kolana, podczas której ciało wolne będzie usunięte a ewentualne uszkodzenie łąkotki zeszyte lub także usunięte.
W konkretnej Pana sytuacji odradzam Panu wykonanie dodatkowych, poza koniecznym RTG, badań (usg, rezonans), ponieważ ich wyniki niczego nie wniosą do obrazu choroby (objawy ma Pan ewidentne), a będą kosztować kilkaset złotych, które można zaoszczędzić.
Natomiast istotne jest by udał się Pan do ortopedy mającego doświadczenie w artroskopii kolana, ponieważ w trakcie tego zabiegu, w zależności od umiejętności lekarza, w różny sposób można zaopatrzyć dane uszkodzenia, co przełoży się na lepsze, bądź gorsze funkcjonowanie Pana kolana w przyszłości.

W skutek podwichnięcia rzepki ( http://artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/259-zwichniecie-rzepki ) doznał Pan także uszkodzenia aparatu rzepki tzw. troczków rzepki. W przypadku gdyby pojawiały się ponowne podwichnięcia lub zwichnięcia rzepki konieczna może okazać się naprawa tych więzadeł (czyli tzw. rekonstrukcja MPFL), ponieważ każdy kolejny przypadek zwichnięcia naraża delikatne struktury stawu na poważne uszkodzenia. Pragnę zaznaczyć że nie jest to prosty zabieg i nie każdy ortopeda umie go wykonać, a więc nie każdy będzie Panu proponował tego typu leczenie. Ocena wydolności tychże troczków powinna być przeprowadzona przed operacją, by wyleczyć wszystko podczas jednej artriskopii.

Samego zabiegu proszę się nie obawiać - po samej artroskopii do pełnej sprawności dojdzie Pan w 2 tygodnie. (Po rekonstrukcji MPFL to już niestety kilka miesięcy).

W razie pytań proszę pisać na kontakt@artrocenter.pl.

Z wyrazami szacunku,
Jędrzej Kosmowski
lekarz zespołu ArtroCenter

https://ranking.abczdrowie.pl/d/jedrzej-kosmowski-ortopeda-poznan-30352