Czy więzadło poboczne może sie zrosnąć bez usztywnienia?

czy wiązadło poboczne może sie zrosnac bez usztywnienia?lekarz mi go nie przepisal twierdzac ze to baaardzooo male uszkodzenie i zrosnie sie bez.

Szanowna Pani

W przypadku nieznacznego uszkodzenia, więzadło poboczne (przyśrodkowe lub boczne) wygoi się bez unieruchomienia. Jednak nawet przy niewielkim uszkodzeniu korzystniejsze byłoby unieruchomienie kolana w 20-30 stopniowym zgięciu na okres 2-3 tygodni w ortezie tzw.zegarowej (czyli takiej, która ma możliwość ustawienia odpowiedniego kąta unieruchomienia). W takiej pozycji więzadła poboczne stawu kolanowego są najbardziej rozluźnione, dzięki czemu : 1. gojenie trwa krócej, 2. blizna jest mniejsza. Tkanka tworząca bliznę jest dużo mniej odporna na bodźce mechaniczne, którym musi sprostać kolano niż tkanka tworząca więzadło, stąd najkorzystniejszym byłoby gdyby blizna była możliwie jak najmniejsza. W związku z powyższym, zalecałbym Pani przemęczenie się w ortezie przez 2 tygodnie. Proszę pamiętać by w przypadku unieruchomienia kończyny stosować leki przeciwzakrzepowe przez cały okres unieruchamienia + tydzień dłużej.

Z wyrazami szacunku,
Jędrzej Kosmowski
www.artrocenter.pl