Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 5 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy więzadło poboczne może sie zrosnąć bez usztywnienia?

czy wiązadło poboczne może sie zrosnac bez usztywnienia?lekarz mi go nie przepisal twierdzac ze to baaardzooo male uszkodzenie i zrosnie sie bez.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Bóle kręgosłupa

Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Szanowna Pani

W przypadku nieznacznego uszkodzenia, więzadło poboczne (przyśrodkowe lub boczne) wygoi się bez unieruchomienia. Jednak nawet przy niewielkim uszkodzeniu korzystniejsze byłoby unieruchomienie kolana w 20-30 stopniowym zgięciu na okres 2-3 tygodni w ortezie tzw.zegarowej (czyli takiej, która ma możliwość ustawienia odpowiedniego kąta unieruchomienia). W takiej pozycji więzadła poboczne stawu kolanowego są najbardziej rozluźnione, dzięki czemu : 1. gojenie trwa krócej, 2. blizna jest mniejsza. Tkanka tworząca bliznę jest dużo mniej odporna na bodźce mechaniczne, którym musi sprostać kolano niż tkanka tworząca więzadło, stąd najkorzystniejszym byłoby gdyby blizna była możliwie jak najmniejsza. W związku z powyższym, zalecałbym Pani przemęczenie się w ortezie przez 2 tygodnie. Proszę pamiętać by w przypadku unieruchomienia kończyny stosować leki przeciwzakrzepowe przez cały okres unieruchamienia + tydzień dłużej.

Z wyrazami szacunku,
Jędrzej Kosmowski
www.artrocenter.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy