Zgrubienie pod krtanią a TSH

Miałam robione tsh i wyszło 1,06. Wiem, że mieszczę się w normie, ale gołym okiem widać u mnie zgrubienie pod krtanią. Bez przerwy czuję się źle,zwłaszcza rano.Mam duszności, bardzo schudłam, mam zawroty, szybko się męczę.Lekarz podejrzewał już nerwicę, bo stresuję się gdy mam wyjść z domu, dostaję biegunki.Z wynikiem tsh dopiero idę w przyszłym tyg., ale chciałabym mniej więcej wiedzieć czy to problemy z tarczycą czy może coś innego.Zauważyłam też zmiany hormonalne po porodzie ok.3 lata temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli tarczyca jest powiększona, można zaobserwować takie objawy jak - powiększony obwód szyi, niekiedy asymetria, zmiana tębru głosu, problemy z połykaniem pokarmów stałych, większych kęsów, chrypka, przewlekły (trwający >3 miesięcy) kaszel.
Podczas wizyty lekarz rodzinny/endokrynolog powinien zbadać palpacyjnie gruczoł tarczowy. Jeśli stwierdzi nieprawidłowości w jego wielkości i/lub ruchomości połykowej powinna Pani dostać skierowanie na badanie USG tarczycy. Badanie to jednoznacznie pozwoli określić czy przyczyną dolegliwości jest patologia w obrębie tarczycy czy inne schorzenie.

Witaj,
Być może korzystne byłoby leczenie równoległe:stricte lekarskie i terapeutyczne.Znane są przypadki "produkowania objawów somatycznych"u osób z różego rodzaju społecznymi lękami.W tym rozumieniu możliwe jest,że same wizyty u konkretnego lekarza mają znaczenie leczące.Druga strona tego medalu jest jednak taka,że aby z nich korzystać "musisz chorować",może nawet na konkretny rodzaj dolegliwości.Jeżeli więc lekarz nie strwierdza ubytków fizycznego stanu organizmu i badania,na które jesteś kierowana są dobre-poddaj się psychoterapii,bowiem tak działa również lęk i jest szkodliwe pozostawanie w nim dłużej.Zmiany hormonalne jako zjawisko fizyczne może być znbadane w przychodni,co jednak nie oznacza,iż podłoże nie tkwi w głowie.
Ośmielę się napisać wręcz,że wszystko zaczyna się od głowy,zatem jeśli czujesz,że jesteś niewystarczająco dobrze diagnozowana lub leczona,może być to problem natury psychologicznej,związany z poczuciem braku oparcia,lęku przed koniecznością samodzielnego radzenia sobie w sytuacji braku przygotowania,sił itp.Jako psychoterapeuta,polecam kontakt z tego typu specjalistami.
Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani

Zwykle rozpoznajemy zaburzenia nerwicowe, gdy lekarz wykluczy podłoże somatyczne. Trzeba więc poczekać na wizytę u endokrynologa. Niezależnie od tego warto porozmawiać z psychologiem na temat odczuwanych przez Panią lęków przed wychodzeniem; zastanowić się wspólnie nad ich przyczyną i możliwością wyeliminowania
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Na badaniach TSH się nie znam, ale skoro dostaje pani biegunek właśnie wtedy kiedy ma wyjść z domu, to brzmi to jak typowo psychogenny objaw, który leczy się w psychoterapii. Oczywiście skoro wyczuwa Pani zgrubienie na krtani zapewne wskazane będzie kontynuowanie diagnostyki lekarskiej.