Jeśli tarczyca jest powiększona, można zaobserwować takie objawy jak - powiększony obwód szyi, niekiedy asymetria, zmiana tębru głosu, problemy z połykaniem pokarmów stałych, większych kęsów, chrypka, przewlekły (trwający >3 miesięcy) kaszel.
Podczas wizyty lekarz rodzinny/endokrynolog powinien zbadać palpacyjnie gruczoł tarczowy. Jeśli stwierdzi nieprawidłowości w jego wielkości i/lub ruchomości połykowej powinna Pani dostać skierowanie na badanie USG tarczycy. Badanie to jednoznacznie pozwoli określić czy przyczyną dolegliwości jest patologia w obrębie tarczycy czy inne schorzenie.
Witaj,
Być może korzystne byłoby leczenie równoległe:stricte lekarskie i terapeutyczne.Znane są przypadki "produkowania objawów somatycznych"u osób z różego rodzaju społecznymi lękami.W tym rozumieniu możliwe jest,że same wizyty u konkretnego lekarza mają znaczenie leczące.Druga strona tego medalu jest jednak taka,że aby z nich korzystać "musisz chorować",może nawet na konkretny rodzaj dolegliwości.Jeżeli więc lekarz nie strwierdza ubytków fizycznego stanu organizmu i badania,na które jesteś kierowana są dobre-poddaj się psychoterapii,bowiem tak działa również lęk i jest szkodliwe pozostawanie w nim dłużej.Zmiany hormonalne jako zjawisko fizyczne może być znbadane w przychodni,co jednak nie oznacza,iż podłoże nie tkwi w głowie.
Ośmielę się napisać wręcz,że wszystko zaczyna się od głowy,zatem jeśli czujesz,że jesteś niewystarczająco dobrze diagnozowana lub leczona,może być to problem natury psychologicznej,związany z poczuciem braku oparcia,lęku przed koniecznością samodzielnego radzenia sobie w sytuacji braku przygotowania,sił itp.Jako psychoterapeuta,polecam kontakt z tego typu specjalistami.
Pozdrawiam serdecznie
Szanowna Pani
Zwykle rozpoznajemy zaburzenia nerwicowe, gdy lekarz wykluczy podłoże somatyczne. Trzeba więc poczekać na wizytę u endokrynologa. Niezależnie od tego warto porozmawiać z psychologiem na temat odczuwanych przez Panią lęków przed wychodzeniem; zastanowić się wspólnie nad ich przyczyną i możliwością wyeliminowania
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak
Na badaniach TSH się nie znam, ale skoro dostaje pani biegunek właśnie wtedy kiedy ma wyjść z domu, to brzmi to jak typowo psychogenny objaw, który leczy się w psychoterapii. Oczywiście skoro wyczuwa Pani zgrubienie na krtani zapewne wskazane będzie kontynuowanie diagnostyki lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy jeśli po wykonaniu badań wynik TSH spadł trzeba iść do lekarza? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Co oznaczają wyniki badania TSH i USG tarczycy? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Zgrubienie na szyi a poziom TSH – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Co oznacza niski poziom TSH przy braku problemów z tarczycą? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Zgrubienie pod brzuchem a powiększone jajniki – odpowiada Lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
- Badanie TSH a depresja – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska
- Ucisk w krtani a problemy z tarczycą – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Jakie choroby maja podobne objawy do nerwicy? – odpowiada Mgr Agata Pacia (Katulska)
- Wynik TSH a objawy niedoczynności i nadczynności tarczycy – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Wynik badania TSH u 24-latki – odpowiada Dr n. med. Andrzej Sawicki
artykuły
Choroby psychiczne a tarczyca - co warto wiedzieć?
Choroby psychiczne a tarczyca to temat, który zgłę
Endokrynolog - kim jest i czym się zajmuje? Jakie choroby leczy endokrynolog?
Endokrynolog jest lekarzem specjalistą, do którego
Badania profilaktyczne kobiet w każdym wieku. Sprawdź, jakie wykonać #ZdrowaPolka
Badania profilaktyczne są ważne W miarę jak się st