Złe samopoczucie, zmęczenie i ospałość

Witam, od dłuższego czasu mam problemy związane z tym, że po przebudzeniu mam katar oraz kaszel, jestem również cały czas zmęczona, śpię normalnie (8-9 godzin dziennie). Ale nie tylko to mi dolega, na co dzień mam nudności, jestem ospała, nic mi się nie chcę, nawet nie chce mi się żyć. Doszło również do tego, że popołudniu, gdy położę się na drzemkę to po przebudzeniu mam wrażenie, że moje ciało dalej pozostaje w śnie i czasami boję się zemdleć. Codziennie zmagam się również z zimnymi, spoconymi kończynami, kołataniem serca, połączone z jego przyspieszeniem. Chciałam się zapytać co może być przyczyną takiego złego samopoczucia oraz jakie badania powinnam wykonać?

Pozdrawiam

Witam!

Opisane dolegliwości są dość nieswoiste i trudno przypisać im konkretną przyczynę. Na początku proponuję wykluczyć podłoże hormonalne (zaburzenia czynności tarczycy), metaboliczne (cukrzyca). Po wykluczeniu takich przyczyn można podejrzewać podłoże psychogenne (zaburzenia depresyjne). Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu przeprowadzenia dokładnego badania fizykalnego oraz niezbędnych badań dodatkowych: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, glukoza na czczo, TSH, bilirubina, aminotransferazy, CRP. W przypadku wykrycia istotnych nieprawidłowości wskazana będzie dokładna diagnostyka. Jeśli jednak nie będzie istotnych odchyleń w badaniach, to można podejrzewać podłoże psychogenne. Wówczas warto zgłosić się do psychiatry w celu potwierdzenia bądź wykluczenia depresji. Do tej wizyty nie jest potrzebne skierowanie. Na początku zachęcam do wizyty i lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam serdecznie!

Dzień Dobry Pani,

Bazując na opisie występujących u Pani symptomów, sugerowałabym zacząć od kontrolnej konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu, który podejmie odpowiednie dla Pani działania diagnostyczne, celem dotarcia do przyczyny Pani objawów.
Myślę, ze pomocna byłaby również konsultacja psychologiczna.

Życzę Pani tylko dobrego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com