Zmiany chorobowe w obszarach barku i kości ramiennej

Witam, czy można bez oglądania nagranego na CD badania rezonansu magnetycznego barku i kości ramiennej stwierdzić jakie są zmiany chorobowe w tych obszarach. Czy lekarz, który nie kierował na badanie MRI może opierać się jedynie na opisie badania. Według mnie sam opis, to za mało do oceny stanu zmian chorobowych. Czy mam rację?

Witam serdecznie,

Opis radiologiczny wykonany przez specjalistę radiologa, jest wynikiem badania MRI. Mówiąc prościej, radiolog jest od interpretowania badań radiologicznych (w tym MRI), zaś lekarz klinicysta jest od leczenia chorób, stąd też opis jest dla niego wiążący. Badanie MRI nagrane na płycie CD jest częścią dokumentacji medycznej więc musi być dołączone do opisu badania MRI oraz wręczone pacjentowi.
Badanie obrazowe, w tym MRI, jest jest jedną z części składowych oceny stanu zdrowia oraz procesu diagnostycznego, na którym opiera się lekarz prowadzący.

Pozdrawiam.