Dlaczego nie mogę odczuwać radości?

Dzień dobry. Zauważyłam, że mam problem z odczuwaniem radości. Potrafię uśmiechać się na zewnątrz, jestem w stanie odczuć szczęście na chwilę, ale w środku stale czuje głęboki smutek. Codziennie jest mi smutno i chce mi się płakać choć posiadam męża i moje życie nie wydaje się być z zewnątrz trudne. Jestem odbierana jako osoba towarzyska, uśmiechnięta jednak ja się tak nie czuje. Często boli mnie głowa, brzuch i kręgosłup. Doskwiera mi także zmęczenie, problemy z pamięcią, zebraniem myśli i koncentracją. Przez pewien okres objawy potrafią być bardzo widoczne. Występuje typowy nastrój depresyjny a kiedy zaczyna odpuszczać, pozostaje ten smutek i ochota na płacz. Trudno mnie pocieszyć. Nie do końca rozumiem swoje objawy, ponieważ wydaje się być poukładana. To bardzo przykre, ponieważ nie jestem w stanie poczuć prawdziwej radości. Często nie pomaga nawet godzinna sesja psychoterapii. Dlaczego tak trudno mi prawdziwie odczuwać szczęście mimo, że mam wszystko?
KOBIETA, 22 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry,

Czasami takie objawy mogą być wynikiem przeróżnych niedoborów w organizmie.

Proszę wykonać pakiet badań

Cynk w surowicy, ilościowo, Elektrolity (Na, K), Ferrytyna, FT4,Kwas foliowy,Magnez,Miedź w surowicy, Morfologia krwi (pełna),TSH,Wapń całkowity,Witamina B12,Witamina D metabolit 25(OH).

Zaburzenia emocjonalne są również związane z cyklem miesiączkowym.

Mogą one występować u kobiet, u których występuje:

zespół napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome – PMS),

przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (premenstrual dysphoric disorder – PMDD).

Proszę zwrócić uwagę,kiedy występuje największe obniżenie nastroju, u kobiet z powyższymi zespołami obniżony nastrój zaczyna się od owulacji trwa do pierwszego dnia miesiączki,a kompletnie się kończy po miesiączce.

Warto pomyśleć o zmianie diety i zmianie stylu życia :

-zaprzestanie palenia tytoniu;

-ograniczenie kofeiny, alkoholu, soli i cukru rafinowanego;

-stosowanie mikroelementów (preparaty zawierające wapń i magnez) I witamin (B6, D i E);

-ograniczenie czasu spędzonego przed monitorem telewizora /telefonu/komputera;

-więcej spacerów;

PMS i PMDD mają wiele cech wspólnych z zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi.

Dlatego też u pacjentek można stosować leki z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny.

Warto również pomyśleć o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Dobre są również preparaty zawierające niepokalanek mnisi oraz miłorząb japoński.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska