Dlaczego nie wolno przyjmować leków niesterydowych przed tomografią?

Przyjełam metafen ok 40 h przed tomografią komputerową z kontrastem. Później dopiero przeczytałam, że nie wolno ale na rozpisce niczego takiego nie było. Bolala mnie glowa i czułam, że coś mnie chwyta, nie chcialam rozchorowac sie na tomografię na którą czekałam tak długo. Co teraz ? Dlaczego nie wolno przyjmować leków niesterydowych??
KOBIETA, 28 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry,

Nie powinno się zażywać NLPZ, ponieważ mogą one pogarszać funkcje nerek (zwężają naczynia nerkowe). Po podaniu kontrastu przez słabe uwodnienie może dochodzić do nefropatii kontrastowej. Jeśli pacjent jest słabo nawodniony,plus przyjął NLPZ to wszytsko to może wpłynąć na uszkodzenie nerek.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska