Badania glukozy i insuliny po obciążeniu 75g

Proszę o pomoc w intterpretacji.Badania glukozy i insuliny po obciążeniu 75g. Glukoza na czczo-85 mg/dl,insulina-11,8 µIU/ml.Po 1 h-glukoza 131 mg/dl,insulina-58,6 µIU/ml,po 2 h- glukoza 101 mg/dl, insulina 50,4 µIU/ml. Proszę mi powiedzieć,czy wyniki są prawidłowe? Czy wskazują na insulinooporność lub inne zaburzenia?Dodam,że mam niedoczynność tarczycy uregulowaną lekami. Badania robiłam,ponieważ z mężem staramy się o dziecko od 18 miesięcy i nadal bezskutecznie.Czy te wyniki wymagają leczenia?

Dzień dobry,

Wyniki badania wskazują na insulinoporność tkankową. Proszę wybrać się do endokrynologa lub diabetologa, którzy zaproponują Pani odpowiednie postępowanie. Zmniejszenie insulinooporności zwiększy również Pani szansę na ciążę. Z uwagi na niedoczynność tarczycy proponowałbym również oznaczenie stężenie przeciwciał antyTPO i aTG - ich wysokie miano może mieć związek z problemami z zajściem w ciążę lub zwiększać ryzyko wczesnego poronienia. Z wynikami proszę udać się do swojego lekarza, który w razie potrzeby zaleci dodatkowe postępowanie, a tym samym zwiększy Państwa szansę na ciążę i urodzenie zdrowego dzidziusia.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz