Badania profilaktyczna a rak jajnika w rodzinie

moja babcia ma raka jajnika jakie powinnam wykonać badania by zapobiec ewentualnej chorbie?

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do swojego lekarza ginekologa. Na podstawie badania i dokładnego wywiadu lekarskiego lekarz ustali prawdopodobieństwo oraz określi badania jakie należy wykonać.

Z powodu choroby Babci na raka jajnika nie jest Pani w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na ten nowotwór! Moje rady są od lat takie same: RTg płuc co 1 rok u palaczy , a co 2 lata u niepalących , kontrola ginekologiczna z badaniem piersi i cytologią co najmniej 1x na rok , usg jamy brzusznej z przestrzenią zaotrzewnową 1x na rok - w Pani wieku to wystarczy aby zredukować ryzyko przeoczenia czegoś do 20% , pozdrawiam , zż